Az amnesztiatörvényt a szocialista többség szavazta meg azért cserébe, hogy a tavalyi eredménytelen parlamenti választások után a katalán pártok visszasegítették őket a hatalomba.
A spanyol parlament jóváhagyta a vitatott és mélyen megosztó amnesztiatörvényt – írja a The Guardian.
A törvény – amelyet a 350 fős spanyol parlament 177 igen szavazattal hagyott jóvá – a 2014. novemberi függetlenségi népszavazáson és a három évvel később tartott egyoldalú szavazáson részt vevő mintegy 400 személyre vonatkozik.
Köztük van a volt katalán elnök, Carles Puigdemont (nyitóképünkön) is, aki Belgiumba menekült, hogy elkerülje a letartóztatást a 2017-es illegális elszakadási kísérlet irányításában játszott szerepe miatt. Amint a törvény megjelenik a hivatalos állami közlönyben, Puigdemont szabadon visszatérhet Spanyolországba közel hét év száműzetés után. A kedvezményezettek között vannak olyan iskolaigazgatók is, akiket büntetőeljárás alá vontak, mert megengedték, hogy iskoláikat népszavazási szavazóhelyiségként használják.
Az amnesztia kérdése azután merült fel, hogy a konzervatív Néppárt (PP) első lett a tavaly júliusi előrehozott parlamenti választásokon, de nem tudott elegendő támogatást szerezni az új kormány megalakításához. Ez nyitva hagyta az utat Pedro Sánchez Spanyol Szocialista Munkáspártja (PSOE) előtt, hogy megpróbáljon elég szavazatot összeszedni ahhoz, hogy visszatérjen a kormányba. Ezt azonban csak a két fő katalán függetlenségpárti párt, Puigdemont keményvonalas, jobbközép Együtt Katalóniáért (Junts) pártja és a mérsékeltebb, pragmatikusabb Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) bevonásával tehette meg. Ennek az ára volt a most megszavazott amnesztia.
Nyitóképünkön Carles Puigdemont. Fotó: AFP