Domány András
Szerzőnk Domány András

Politikai menedékjogot kért Putyin legközelebbi szövetségesétől.

Tomasz Szmydt, a varsói vajdasági közigazgatási bíróság bírája hétfőn Minszkben sajtótájékoztatón jelentette be: tiltakozik országa belarusz- és oroszellenes „háborús politikája” ellen, ezért lemond bírói állásáról, és menedékjogot kér Lukasenka belarusz elnöktől, aki szerinte nyitott és barátságos országgá tette hazáját.

Ismét „megmérettetné” magát 2025-ben a fehérorosz elnök

Aljakszandar Lukasenka nem nagy meglepetésre vasárnap bejelentette, hogy elindul a 2025-ös elnökválasztáson – jelentette a BelTA fehérorosz állami hírügynökség. A 2020-as választáson az összes ellenzéki jelöltet elüldözték vagy bebörtönözték, Lukasenka akkor (ellenfél híján) 80 százalékkal nyert.

Szmydt bíró váratlan és Lengyelországban megdöbbenést okozó lépésében az az érdekes, hogy Belorusszal – és Ukrajnával – kapcsolatban a decemberben alakult kormány folytatja jobboldali elődje politikáját. Határozottan támogatja Ukrajna honvédő harcát, és elítéli Beloruszt mint Oroszország szövetségesét, amely afrikai és ázsiai menekültek célzott odaszállításával évek óta humanitárius válságot okoz a lengyel–belarusz határon.

Ez az állapot, bár csökkenő mértékben, de ma is fennáll, és a Tusk-kormány képtelen volt teljesíteni ígéretét, hogy „pushback”, azaz a jogosulatlanul belépők erőszakos visszatoloncolása helyett humánusabb módon oldja meg a válságot. A minszki lengyel „menekült” azonban 2023 ősze előtt nem tiltakozott az akkori kormány politikája ellen, sőt, egy időre berendelték az Igazságügyi Minisztériumba a kormány radikális „belső ellenzékét” vezető Zbigniew Ziobro miniszter mellé, vagyis Ziobro bizalmasa volt.

Az is kiderült, hogy bíróként kényes ügyekben ítélkezett, például olyan esetekről döntött, hogy melyik tisztviselő milyen titkos információkhoz férhet hozzá. Ennek alapján feltételezik, hogy sokat tud a titkosszolgálatokról, Lengyelország NATO-kapcsolatairól, ezért értékes információforrás lesz a belarusz és orosz vezetők számára.

Szmydt azt is állította, hogy nézetei miatt üldözték otthon. Valóban folyik ellene egy büntetőeljárás, de egészen másért: 2019-ben személyesen és akkori felesége révén része volt abban a gyűlöletkampányban, amelyet néhány kormánypárti bíró indított független szellemű kollégái ellen álneveken a közösségi médiában, és amelyből óriási botrány támadt az akkori, jobboldali győzelmet hozó parlamenti választás előtt. Ez a nehézkesen haladó ügy jutott el mostanra odáig, hogy Tomasz Szmydt esetleg gyanúsítottá válhatott volna.

Ez a vizsgálat azonban most aligha folytatódik, mert a lengyel bíró példa nélkül álló kérését Minszkben bizonyára teljesítik, és politikai menekültként ott folytathatja az életét.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.