Világ hvg.hu 2024. március. 25. 14:52

Izrael: csak a terrorizmust jutalmazná az a négy európai ország, amelyik a palesztin állam elismerésére készül

Spanyolország pénteken jelentette be, hogy Szlovéniával, Máltával és Írországgal összhangban megteszi az első lépéseket a ciszjordániai területek és a Gázai övezet palesztin államként elismerése érdekében.

Izrael háborúban
Friss cikkek a témában

Csak a terrorizmust jutalmazná az a négy európai ország, amelyik a palesztin állam elismerésére készül – üzente meg a Reuters tudósítása szerint az izraeli diplomácia Spanyolországnak, Szlovéniának, Máltának és Írországnak.

Madrid pénteken jelentette be, hogy a másik három országgal összhangban megteszik az első lépéseket a ciszjordániai területek és a Gázai övezet palesztin államként való elismerése érdekében.

„A palesztin állam elismerése az október 7-i mészárlás után azt az üzenetet küldi a Hamásznak meg a többi palesztin terrorszervezetnek, hogy az izraeliek elleni gyilkos terrormerényleteket politikai gesztusokkal viszonozzák” – írta a Twitteren Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter. – „A konfliktust csakis a felek közötti közvetlen tárgyalások oldhatják meg. Bármiféle beavatkozás a palesztin állam elismerésén keresztül csak elodázza a megoldást és csökkenti a régió stabilitását.”

Arról ugyanakkor Kac nem beszélt, hogy miféle megoldásban gondolkodik, ami azért is lett volna érdekes, mert egy olyan kormánykoalíciónak a tagja, amelyik hallani sem akar a palesztin államiságról, sőt a kormánynak nem egy minisztere indítványozta korábban a gázai palesztinok kitelepítését az övezetből.

Megoldhat-e milliók deportálása bármit is a Közel-Keleten, ahogyan azt több izraeli miniszter is képzeli?

Miután Izraelben kormányzati szinten felmerült a palesztinok erőszakmentes kitelepítésének ötlete, megnéztük, mit tanít a történelem a kitelepítésekről, lakosságcserékről, megoldást biztosítanak-e ezek a kiváltó problémára és ha igen, akkor milyen áron.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.