Világ hvg.hu 2024. március. 19. 19:33

Donald Trump azt ígéri, nem lép ki a NATO-ból, ha Európa megfizeti az árát

Donald Trump kijelentette, hogy az Egyesült Államok „100 százalékban” a NATO tagja marad az ő vezetése alatt, amíg az európai országok „tisztességesen játszanak”.

A GB News brit tévécsatornának adott, kedd este adásba kerülő interjúban Trump megerősítette elkötelezettségét a transzatlanti szövetség mellett, de figyelmeztette az európai nemzeteket, hogy ne “használják ki” az amerikai támogatást – számolt be a Politico.

Korábbi nyilatkozatai miatt több nyugati vezető is attól tartott, hogy Trump hivatalosan is kivonhatja Amerikát a NATO-ból, ha idén megnyeri második elnöki ciklusát az Egyesült Államokban. Trump évek óta élesen bírálja a NATO-t, és a szövetségesek félelmei csak fokozódtak, mikor a múlt hónapban azt mondta, hogy ha megszerzi az elnökséget, “bátorítani” fogja Oroszországot, hogy “azt tegyen, amit akar” azokkal a NATO-országokkal, amelyek nem teljesítik a szövetséggel szembeni pénzügyi kötelezettségeiket.

Trump a mostani nyilatkozatában enyhített retorikáján, de fenntartotta, hogy Európának “méltányos részt” kell fizetnie a védelmi költségekből.

A NATO-nak tisztességesen kell bánnia az Egyesült Államokkal, mert ha az Egyesült Államok nem lenne, a NATO szó szerint nem is létezne

– mondta Trump. Arra a konkrét kérdésre, hogy elnöksége alatt az Egyesült Államok a támadásnak kitett NATO-országok segítségére sietne-e, Trump azt válaszolta, hogy igen.

„Igen. De tudják, az Egyesült Államoknak a saját részét kellene fizetnie, nem pedig mindenki másét.”

Ha tehát az európaiak elkezdenek tisztességesen játszani, Amerika 100 százalékban jelen lesz – erősítette meg. A NATO jelentése szerint 32 tagországának mintegy kétharmada jelenleg a szövetség által megcélzott, a GDP 2 százalékát elérő vagy azt meghaladó szinten költ a védelemre. Trump első hivatali idejének nagy részét azzal töltötte, hogy szidta a transzatlanti szövetség tagjait, különösen Németországot, hogy növeljék védelmi kiadásaikat.

Trump képtelen kifizetni a 464 millió dolláros óvadékot a New York-i csalási ügyében

A New York-i fellebbviteli bíróság úgy döntött, hogy az exelnöknek a teljes összeget fedező óvadékot kell letennie, hogy szüneteltesse az ítélet végrehajtását.

Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.