Világ hvg.hu/MTI 2024. január. 19. 13:35

Német védelmi miniszter: Az orosz-ukrán háború más országokra is kiterjedhet

Boris Pistorius arra számít, hogy áprilisra elkészül a javaslat a kötelező katonai szolgálat visszaállításáról.

„Szinte naponta érkezik fenyegetés a Kremlből – legutóbb ismét a balti államokbeli barátainkat fenyegették meg” – mondta Boris Pistorius német védelmi miniszter a Tagesspiegel című napilap pénteken megjelent cikkében, melyben arra is figyelmeztet, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti háború más országokra is kiterjedhet.

A német haderő, a Bundeswehr kapcsán a miniszter hangsúlyozta, „az égető fenyegetettségre tekintettel gyorsan meg kell erősítenünk védelmi kapacitásainkat”. A védelmi miniszter azt is elmondta, hogy számolni kell azzal, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök egy nap akár meg is támadhat egy NATO-tagországot. Éppen a napokban szivárgott ki egy Bundeswehr féle forgatókönyv, amely úgy számol, hogy már februárban bekövetkezhet egy eszkaláció.

Bundeswehr-forgatókönyv: Putyin támadására is elkezdett felkészülni a német haderő

A forgatókönyv szerint már februárban bekövetkezhet egy esetleges eszkaláció.

Boris Pistorius arra számít, hogy áprilisra elkészül a javaslat a kötelező katonai szolgálat visszaállítására valamilyen formában. Németország 2011-ben szüntette meg a kötelező sorkatonai szolgálatot. A védelmi miniszter továbbá szívesen zöld jelzést adna a német útlevéllel nem rendelkező katonák hadseregbe való belépésének is.

Pistorius szerint a védelmi ipart is hatékonyabbá kell tenni, és ennek érdekében változtatni kell a költségvetési korlátokon is. „Ilyen adósságfékkel nem fogjuk sértetlenül átvészelni ezeket a válságokat” – mondta.

Pistorius elutasította az Ukrajnának nyújtott katonai segítség növelésére irányuló felhívásokat is, mondván, hogy a Bundeswehr nem adhat oda mindent, és nem hagyhatja védtelenül Németországot.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.