Mao Ce-tung születésének 130. évfordulóján a kínai elnök, Hszi Csin-ping ígéretet tett arra, hogy újraegyesítik az “anyaországot”. Szerinte meg kell akadályoznia, hogy Tajvant “bárki bármilyen módon elszakítsa Kínától”.
Kína számára "megkerülhetetlen irányvonal az anyaország teljes újraegyesítése és elkerülhetetlenül újra is fogjuk egyesíteni" - jelentette ki Hszi Csin-ping (képünkön) kínai elnök kedden Mao Ce-tung, a Kínai Népköztársaság alapítója és első vezetője születésének 130. évfordulóján.
Kínának mélyíteni kell az integrációt Tajvannal, elő kell mozdítania a kapcsolatok békés fejlődését a Tajvani-szorosban, és "határozottan meg kell akadályoznia, hogy Tajvant "bárki bármilyen módon elszakítsa Kínától" - idézte az elnök szavait a Hszinhua kínai állami hírügynökség.
A hvg360-on nemrég írtunk arról, hogy Tajvan számára az ukrajnai háború tanulsága kettős: még jobban meg kell erősítenie a védelmét, hogy Kína a potenciális veszteségeket mérlegelve meg se támadja, és ehhez a törekvéséhez széles körű nemzetközi támogatást kell szereznie:
A tajvani medve már kiütötte a kínai Micimackót
Az ukrajnai háború tanulsága a szintén fenyegető nagy szomszéddal szembenéző Tajvan számára az, hogy a készültség erősítésével el kell venni a kedvét Kínának a támadástól, és támogató tábort kell gyűjteni a nemzetközi közösségben.
Január közepén elnök- és parlamenti választásokat tartanak Tajvanon. Peking álláspontja szerint a tajvani választás kínai belügy, és a szigeten szavazók számára a kérdés az, hogy a háborút vagy a békét választják. A tajvani függetlenedés irányába tett kísérlet háborút jelent Kína szerint.
Bár Hszi Csin-ping beszédében nem utalt olyasmire, hogy a szigetet katonai erővel szereznék vissza, az utóbbi másfél évben Kína két nagyszabású hadgyakorlatot is tartott Tajvan közelében, és hadihajói és harci repülőgépei rendszeresen megjelennek a Tajvani-szorosban.