A Hamász először fogalmazta meg nyilvánosan követeléseit az október 7-i akció óta. Kérdés, hogy Izrael hajlandó-e engedni nekik a közel 230 izraeli és külföldi túszért cserébe.
A Hamász kész elengedni az Izrael elleni október 7-i támadás során elrabolt túszokat az izraeli börtönökben fogva tartott összes palesztin szabadulásáért cserébe - közölte szombaton a iszlamista palesztin szervezet katonai szárnya.
A kezünkben lévő nagy számú ellenséges túsz szabadulásának az ára minden palesztin elengedése az izraeli börtönökből
- közölte Abu Obeida, a Hamász katonai szóvivője egy videofelvételen, amelyet a Hamász televíziójában, az al-Akszában tettek közzé.
"Ha az ellenség egy csapásra le kívánja zárni a fogva tartottak kérdését, mi készek vagyunk erre. Ha szakaszonkénti eljárást akar, arra is készen állunk" - mondta a szóvivő.
Az izraeli hatóságok legfrissebb adatai szerint mintegy 230 túszt raboltak el az október 7-i támadás során, akiket állítólag a Hamász vezette palesztin területen tartanak fogva. Közülük négy fogolyról lehet tudni, hogy izraeli-magyar kettős állampolgárok:
Családjával együtt rabolták el a Gázában fogva tartott egyik magyart, a külügy mozgástere szűkös
Eddig négy izraeli-magyar kettős állampolgárról derült ki, hogy a Hamász fogságában vannak: a terrorszervezet két kislányt és két férfit tart fogva. Az egyik férfit a családjával együtt rabolták el - tudta meg a hvg.hu. Úgy tudjuk, Izrael szorosan magánál tartja a túszok ügyét, elkerülve, hogy a kettős állampolgárok révén érintett más államok esetleg külön utakon kezdjenek el egyezkedni a Hamásszal.
Az izraeli-palesztin háború szombati fejleményeiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt olvashatják.
A gázai konfliktus lehetséges kimeneteleiről és a nagyhatalmi érdekviszonyokról pedig Rostoványi Zsolt Közel-Kelet szakértővel interjúztunk:
Rostoványi Zsolt: Kulcskérdés, hogy Izrael mit akar a Gázai övezettel, és ki jöhet a Hamász után
A szárazföldi akciót azért halogathatja Izrael, mert tisztában van vele, hogy a nemzetközi megítélése óhatatlanul romlana a civil áldozatok miatt - erről beszélt a hvg360-nak adott interjúban Rostoványi Zsolt Közel-Kelet-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem rektor emeritusa. Az elmúlt 15 évben Izraelt sokszor bírálták az aránytalannak tartott válaszcsapások miatt, de ennek megítélése szubjektív.