Az erősödő nagyhatalmi verseny - különösen Kína és az Egyesült Államok között - gátolja a globális együttműködést az egyre több űrszemét eltávolításában. Ez viszont növeli a kockázatát annak, hogy az alacsony Föld körüli pályán (Low Earth Orbit, LEO) működő műholdakat és űrhajókat fizikai fenyegetés éri - figyelmeztet a Stratfor.
Az elmúlt években az űrszemét mennyisége nagymértékben a magánszektor kezdeményezései és a műholdak elleni fegyverek (ASAT) kormányzati tesztelései miatt nőttek meg. Elon Musk cége, a SpaceX a rakéták újrafelhasználásávál drasztikusan csökkentette a költségeket, valamint a kilövések közötti időt, és ezzel a vállalatok egyre több műholdat juttattak a LEO-ra. Kína, India és Oroszország kormányai pedig az elmúlt években az ASAT-kísérletek végrehajtásával szintén növelték a Föld körül keringő űrszemét mennyiségét. Minden egyes teszt jellemzően több ezer, egy golflabda méretűnél nagyobb törmelékdarabot, valamint számtalan kisebb, a jelenlegi képalkotó technológiával nem észlelhető törmelékdarabot eredményez. 2022 áprilisában az Egyesült Államok önkéntes moratóriumot fogadott el a földi indítású ASAT-kísérletek ellen, arra hivatkozva, hogy az ilyen kísérletek során keletkező űrszemét kockázatot jelent. A moratórium aláírói azonban mind nyugati vagy nyugati szövetséges országok, és nem az ilyen tesztelési tevékenységet ténylegesen végző kormányok, mindez pedig aláássa a moratórium hatékonyságát - írja a Stratfor.
És mivel például az Egyesült Államok és Kína is nagy teljesítményű robotkarokkal ellátott műholdakat fejleszt, ezek az eszközök kettős funkciót töltenek be: jóindulatúan és rosszindulatúan is képesek a LEO-ban lévő objektumokat a pályáról vagy a légkörbe húzni. Emiatt egyes kormányoknak az űrszemét eltávolítására vonatkozó törekvéseit más kormányok gyanakvással fogadták és fenyegetésnek tekintették. A Stratfor szerint ezek a lappangó feszültségek viszont aláásták az űrszemét eltávolítására irányuló közös kezdeményezéseket, különösen az Egyesült Államok és Kína közötti együttműködést.
A kínai és az orosz tisztviselők nyilatkozatai máris megmutatták, hogy kormányaik bizalmatlanok az űrszemét problémájának enyhítésére irányuló nyugati kísérletekkel szemben; 2022 októberében például kínai katonai tisztviselők az ASAT-kísérletekre vonatkozó amerikai moratóriumot "hamis fegyverzetellenőrzés" előmozdítására tett kísérletnek nevezték. Az Egyesült Államok szintén fokozta a műholdak katonai célú telepítését, amit a LEO tevékenységekre szánt magasabb védelmi költségvetési kérelmek is bizonyítanak. Ezen túlmenően az amerikai hírszerző ügynökségek kiszivárgott jelentései folyamatos bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az olyan országok, mint Kína, aktívan fejlesztik az amerikai műholdak célba vételére szolgáló képességeket háborús helyzetben. A kínai kormány jelezte azt a szándékát is, hogy a LEO-ban olyan műholdkonstellációt épít, amely a Nyugat dominanciájával vetekszik. Ez további zsúfoltságot vetít előre a pálya közeli űrben - írja a Stratfor.