Izrael nemzetbiztonsági minisztere pedig felfüggesztené az izraeli alkotmány bizonyos részeit, hogy mindezt lehetővé tegye.
Benjamin Netanjahu szerint „átlépték a vörös vonalat” azok az eritreai menedékkérők, akik összecsaptak az izraeli rendőrséggel szombaton.
Az izraeli miniszterelnök ezután arról beszélt a BBC szerint, hogy ki kell dolgozni egy új tervet az „illegális beszivárgóknak”, azaz az Afrikából származó migránsoknak az eltávolítására.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az összecsapások a rendőrök és az eritreai menedékkérők között szombaton kezdődtek, mikor kormányellenes eritreaiak százai vonultak utcára, hogy megakadályozzanak egy eseményt, melyet Eritrea izraeli nagykövetsége szervezett. A rendőrség illegálisnak találta a demonstrációt, és elrendelte az utca kiürítését.
A rohamfelszerelésbe öltözött rendőrök könnygázt, kábító gránátokat és éles lövedékeket is bevetettek, miközben lóháton próbálták a tüntetőket elzavarni. Az eritreaiak erre a barikádokon áttörve a járda darabjaival és kövekkel dobálózva válaszoltak.Eritreai menedékkérőkkel csaptak össze a rendőrök Izraelben
A menedékkérők az elnyomó eritreai rendszer ellen akartak demonstrálni, ám a tüntetés elfajult.
Az izraeli rendőrség állítása szerint a rohamredőrök a saját életüket féltették, ezért tüzet nyitottak a tüntetőkre.
Az összecsapásokban nagyjából 170 ember sérült meg, közülük több tucatnyian rendőrök.
Azóta hivatalos vizsgálat indult annak a kiderítésére, hogy a rendőrség jogszerűen nyitott-e tüzet a tüntetőkre.
Izraelben a migráció kérdése eddig is forró politikai téma volt, de a szombati zavargások után Netanjahu és a kormányának több tagja is a Legfelsőbb Bíróságot okolták, mondván, hogy az akadályozta meg a migránsok Izraelből való kiszorítására irányuló korábbi kísérletet.
Az izraeli miniszerelnök azt is kijelentette, hogy
kemény intézkedéseket akarunk a zavargókkal szemben, beleértve a résztvevők azonnali kitoloncolását.
A minisztereit pedig megbízta annak a tervnek az elkészítésével, amely alapján „"az összes többi illegális beszivárgót” el lehetne távolítani Izraelből.
A szélsőjobboldali nemzetbiztonsági miniszter, Itamar Ben-Gvir most azt tervezi, hogy törvényjavaslatot terjeszt elő, amely hatályon kívül helyezné Izrael kvázi alkotmányos alaptörvényének az emberi méltóságról és szabadságról szóló részét. Ezzel mozdítaná ugyanis előre az illegálisan az országba érkezett migránsok tömeges kitoloncolását.
Becslések szerint nagyjából 18 000 eritreai menedékkérő tartózkodik Izraelben. A többségük évekkel ezelőtt illegálisan érkezett oda az egyiptomi Sínai-félszigeten átkelve. Azt mondják, hogy az üldöztetés és kötelező katonai behívás elől menekültek el a világ egyik legelnyomóbb országából.
Bár úgy tűnik, hogy a rezsimet támogató eritreaiak menekültként nem szorulnának nemzetközi védelemre, az izraeli hatóságok eddig nem tettek különbséget a menedékkérők között politikai hovatartozásuk alapján.