Világ hvg.hu 2023. szeptember. 02. 17:12

Eritreai menedékkérőkkel csaptak össze a rendőrök Izraelben

A menedékkérők az elnyomó eritreai rendszer ellen akartak demonstrálni, ám a tüntetés elfajult.

Egy tucat eritreai menedékkérőt sebesített meg az izraeli rendőrség Tel-Avivban, miután az eritreai kormányrendezvény elleni tüntetés erőszakossá vált – írja a the Guardian.

Az összecsapások szombaton kezdődtek, mikor kormányellenes eritreaiak százai vonultak utcára, hogy megakadályozzanak egy eseményt, melyet Eritrea izraeli nagykövetsége szervezett. A rendőrség illegálisnak találta a demonstrációt, és elrendelte az utca kiürítését.

Az MTI közlése szerint az izraeli rendőrök rohamfelszerelésben és lovakon próbálták megfékezni a tüntetőket, akik a barikádokon áttörve a járda darabjaival és kövekkel dobálták őket. "Az életüket féltő tisztek” tüzet nyitottak a tüntetőkre – áll az izraeli rendőrség közleményében. A rendőrség Twitter oldalán közölte, eddig 39 embert tartóztattak le az eseményekkel összefüggésben.

A tel-avivi Ichilov kórház azt a tájékoztatást adta, hogy az összecsapásokban 38 sérültet láttak el, köztük egy tucatnyit lőtt sebekkel. A rendőrség közölte, hogy megerősítik személyzetüket a térségben. Júniusban 17 850 eritreai menedékkérő tartózkodott Izraelben, többségük évekkel ezelőtt illegálisan érkezett a Sínai-félszigeten keresztül.

Eritrea most ünnepli függetlensége 30. évfordulóját. Az Európában és Észak-Amerikában élő diaszpóra is számos ünnepséget szervezett. Az eritreai kormány azonban a kormányellenes felvonulókat, akik az ünnepségek ellen tiltakoztak, "menedékkérő söpredéknek" nevezte.

Eritreát a tekintélyelvű elnök, Isaias Afwerki vezeti hivatalos függetlenségének 1993-as kikiáltása óta. A világ egyik legelszigeteltebb állama, és a sajtószabadság, az emberi jogok, a polgári szabadságjogok és a gazdasági fejlődés globális rangsorának végén áll.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.