Németh András
Szerzőnk Németh András

Újabb, ezúttal egy nyolc méter magas emlékművet állítottak Oroszországban Joszip Sztalinnak, aki 1924-1953 között diktátori hatalommal vezette a Szovjetuniót. Egy pap megáldotta a szobrot, az egyház vizsgálatot indított.

Meglepő magyarázattal állt el az orosz ortodox egyházhoz tartozó Anatolij atya, aki néhány nappal ezelőtt szentelt vízzel szentelte meg a Pszkov környékén lévő Velikije Luki településen felállított Sztálin-emlékművet. Azt mondta ugyanis, azért tette mindez, mert ugyan a milliókat táborokba zárató, illetve megölető diktátor tűzzel-vassal üldözte a vallást is, de ezzel legalább sok új mártírt teremtett az ortodoxok számára.

A nyolcméteres emlékművet egy magántulajdonban lévő gyár területén állította fel az az Orosz vitéz nevű civilszervezet, amely korábban azt javasolta, hogy nevezzék el ismét Sztálingrádnak a Volga-folyó mentén álló Volgográdot.  Az eseményen mintegy száz ember vett részt, ott volt Szergej Baburin, az orosz parlamenti alsóház, a duma egykori alelnöke is. „Mint olyan katonának, akit 1943-ban a Szovjetunió hőse címmel tüntettek ki, amiért részt vettem Zaporizzsja felszabadításában, fájó látnom, hogy ugyanebben a térségben most is harcolni kell a nácizmus ellen” – olvasta fel a politikus egy második világháború szovjet veterán, Borisz Kravcov üzenetét.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.