Benjamin Netanjahu arra készül, hogy a politikai vezetés javára korlátozza a Legfelsőbb Bíróság hatalmát, ez a tüntetők szerint az ország demokratikus működését fenyegeti.
Miközben hetente több tízezer ember vonul utcára Izraelben, hogy Benjamin Netanjahu úgynevezett igazságügyi reformja ellen tüntessenek, egy friss felmérés szerint már minden harmadik állampolgár azon gondolkodik, hogy elhagyja az országot – írja a BBC.
A tüntetők szerint veszélyezteti a demokráciát az, ahogyan korlátozná a Legfelsőbb Bíróság hatalmát a kormány törvényjavaslata.
Az izraeli kormánykoalíció azonban azt állítja, hogy az intézkedései épp hogy erősítik a demokráciát, mivel „rendbe hozzák” azt az igazságszolgáltatási rendszert, amelyben a választott politikusokat jelenleg „túl könnyen” felülbírálják.
Bár a dühös tömeg még mindig reménykedik abban, hogy végül nem fogadják el az igazságügy átalakítását, sokan elismerik, hogy fontolgatják a külföldre költözést. Ha mégis megvalósul Netanjahu úgynevezett reformja, annak várható negatív gazdasági következményei lesznek, így az emelkedő megélhetési költségek szintén lökést adnak a távozni vágyóknak.
A BBC-nek egy izraeli állampolgárok relokációját szervező cég vezérigazgatója azt mondta, „drámaian megnőtt” azoknak a száma, akik a külföldre költözési lehetőségek iránt érdeklődnek náluk. Egy másik, portugáliai ügynökség képviselője pedig arról beszélt, hogy
amíg korábban volt, hogy évekig senki nem érdeklődött az általuk kínált lehetőségek iránt, most napi 25 megkeresés is beérkezik kifejezetten jól képzett izraeliektől, többek között jogászoktól, informatikusoktól, egyetemi tanároktól.
A BBC ugyanakkor arra is emlékeztet, hogy a nemzetközi tendenciák azt mutatják: a politikai okokból kivándorolni szándékozók többsége végül nem hagyja el a hazáját. Donald Trump 2016-os megválasztása előtt és után is sok olyan amerikaiban felmerült az USA elhagyása, akik végül elálltak ettől a tervüktől.
Ha az elvándorlás mégis bekövetkezik, az pusztító hatású lehet, és aránytalanul sújthat le olyan kulcsfontosságú ágazatokra, mint a csúcstechnológia, az orvostudomány és a tudományos élet – figyelmeztet a Tel Avivi Egyetem közpolitikai tanszékének vezetője, Alon Tal.