140 éve nem volt ekkora esőzés Kínában.
A Doksuri tájfun a héten rendkívüli esőzésekkel sújtotta Észak-Kínát, megdöntve Peking 140 éves csapadékrekordját.
A fővárosban szombat és szerda között csaknem 75 centi eső esett - közölte a pekingi meteorológiai hivatal.
Az esőzés okozta árvizek utakat és hidakat sodortak el, sok helyen az áram és az ivóvíz szolgáltatás is akadozik. A fővárost körülvevő folyók kiléptek medrükből, sok helyen az utcákon álló autók is a víz alá kerültek.Heavy rains swell rivers in #Beijing, causing two deaths.#flood #China #Heavyrains https://t.co/liGJ13Ui99 pic.twitter.com/oN5AXj3Z21
— CCTV+ (@CCTV_Plus) July 31, 2023
Miközben a Doksuri Kína északkeleti határvidéki felé sodródott, egy Nagy-Britannia méretű régió küzd az utóhatásokkal, és az otthonaikban rekedt emberek tízezreinek sürgős kimentésével.
A népes Hebei tartományban is annyi eső esett néhány nap alatt, amennyi egész évben szokott, a csapadék mennyisége több mint kétszeresen meghaladta a nagy és közepes méretű víztározók tárolókapacitását – közölte az állami médiára hivatkozva a Reuters.
Csütörtökig több mint 1,2 millió embert sikerült biztonságba helyezni a tartományban. Egy hónapig is eltarthat, míg visszahúzódik az árvíz.
A tartományban Zhuozhou a legsúlyosabban érintett város, itt állítólag van olyan hely, ahol hat méter magasan áll a víz.
A körülmények gyakran a mentést is ellehetetlenítik – közölte az AP hírügynökség a helyi vízügyi hivatal egyik tisztviselője hivatkozva. A Pekingtől délnyugatra fekvő városban mintegy 100 ezer embert evakuáltak, ami a lakosság hatodát jelenti.
A Peking környéki özönvízszerű esőzések megerősített halálos áldozatainak száma 21-re emelkedett, miután egy mentő holttestét megtalálták. A 41 éves Wang Hong-chun más mentőkkel együtt egy gumicsónakban volt, amikor az felborult a gyorsan áramló folyóban. Csapattársai közül négyen túlélték. Legalább 26 embert eltűntként tartanak nyilván.
Kína már régóta tisztában van a városi árvizek kockázatával, amit az okoz, hogy a városok gyors növekedése során betonnal borítták be az ártereket. A globális felmelegedés okozta szélsőséges időjárás pedig tovább súlyosbítja a helyzetet.