Heroint, metamfetamint, ópiumot, marihuánát, valamint orvosi szereket, köztük ketamint égettek el a kábítószerrel való visszaélés nemzetközi napja alkalmából.
Több mint 446 millió dollár (151 milliárd forint) értékű kábítószert égettek el Mianmarban hétfőn – közölte az ázsiai országot irányító katonai kormányzat. A hatóságok bejelentése szerint a kábítószerrel való visszaélés nemzetközi napja alkalmából heroint, metamfetamint, ópiumot, marihuánát, valamint orvosi szereket, köztük ketamint égettek el Rangúnban.
A Global New Light of Myanmar című hivatalos kormánylap beszámolója idézi Szoe Htutot, a kábítószer-használat elleni küzdelemért felelős mianmari hatóság vezetőjét, aki hangsúlyozta, hogy "számos termelő, fogyasztó és forgalmazó felelősségre vonása ellenére sem csökkent az országban a drogtermelés és a drogkereskedelem".
Mianmar térsége évtizedek óta a kábítószer-termelés délkelet-ázsiai központjának számít, mert a Thaiföld, Mianmar és Laosz hármas országhatára körüli "arany háromszögnek" nevezett területen nagy mennyiségben állítanak elő és forgalmaznak kábítószert, főleg metamfetamint és ópiumot.
Az arany háromszögben található a részben kormányközeli, részben a felkelőkhöz tartozó csoportok által ellenőrzött, északkelet-mianmari San állam, amely Délkelet-Ázsia legfontosabb metamfetamin-előállító központjának számít.
Mianmarban tavaly rekordnak számító, 23 tonnányi kábítószert koboztak el a hatóságok. Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (ONUDC) ugyanakkor úgy tudja, hogy a jelentősen megnőtt termelés miatt a metamfetamin nagy- és kiskereskedelmi ára egész Délkelet-Ázsiában történelmi mélypontra süllyedt. A hivatal januári közlése szerint az elmúlt három évben a máktermelés mértéke majdnem megduplázódott Mianmarban, a mák termőterülete pedig meghaladja a 40 ezer hektárt.
A mianmari drogégetéssel egyidőben a szomszédos Thaiföld hatóságai is arról számoltak be, hogy 32 tonna kábítószert, főleg metamfetamint semmisítettek meg mintegy 607 millió dollár (206 milliárd forint) értékben.