A Deutsche Welle tudósítója a helyszínen győződött meg arról, hogy a drónok és robotok milyen fontos szerepet játszanak a hírszerzésben az ukrán haderőnél.
Az ukrán felderítők gyakran előbb tudják, hogy mire készülnek velük szemben az orosz katonák, mint maguk a harcosok, mert hála a mesterséges intelligencia által vezérelt technikának, le tudják hallgatni a parancsnoki harcálláspontokat. Ugyancsak mesterséges intelligencia irányítja célba a drónokat és rakétákat, majd pedig a gép maga értékeli a csapás sikerességét és korrigálja az esetleges hibákat – magyarázta a szakértő, aki a Deutsche Wellének nyilatkozott.
Amerikai magáncégek, mint a Palantir, itt próbálják ki az új eszközöket, de az ukránok maguk is létrehozták „a varázslók műhelyét”. Ebben a katonai alakulatban olyanok szolgálnak, akik a civil életben foglalkoztak a mesterséges intelligenciával. A csapat parancsnoka elmesélte a Deutsche Welle tudósítójának, hogy elsősorban drónokat irányítanak az orosz állások felé hírszerzés, vagy robbantás céljából.
Ez még csak a jövő, mert a tudósító azt tapasztalta az ukrajnai fronton, hogy az első világháború eseményei elevenednek meg 2023-ban, a mesterséges intelligencia még távolról sem játszik meghatározó szerepet a fronton.
Fölényben vannak-e a mesterséges intelligencia használatában az ukránok?
„Nagyon nehéz ezt megmondani, mert az oroszok is alkalmazzák már a mesterséges intelligenciát a fronton, például a légvédelemben” – mondja Marina Miron, a londoni King’s College szakértője. Érdemes megemlíteni, hogy magát az utasítást a célpont kilövésére mindig ember adja ki mind a két oldalon. A mesterséges intelligencia arra alkalmas, hogy lerövidítse a folyamatot: villámgyorsan azonosítja a célpontot és beállítja a kilövést, de azt nem tudja felbecsülni, hogy milyen károkat okozhat azzal, ha eltalálja a célpontot. A járulékos veszteség felmérése megmaradt emberi feladatnak, mert a mesterséges intelligencia ebben még nem eléggé megbízható.
Igazából a mesterséges intelligencia a legjobban a hírszerzésben és az ellenséges információs rendszerek megbénításában, illetve félrevezető hírek terjesztésében alkalmazható. Ez utóbbiban az oroszok rendkívül aktívak. Az orosz hírszerzés trollfarmokat működtet, ahol szisztematikusan gyártják a dezinformációra alkalmas híreket. Az oroszok a Nyugat ellen dezinformációs háborút folytatnak, és ahogy fokozódik maga a háború, úgy lesznek egyre aktívabbak ezen a téren – nyilatkozta Marina Miron, a londoni King’s College szakértője a közszolgálati Deutsche Wellének.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)