Az egybehangzó források szerint az ukrán hadvezetés átértékeli a taktikai megközelítését, miközben az ellentámadásra elkülönített csapatoknak csak a töredékét vetették be eddig.
Az elkövetkezendő hét napban nem látunk majd komolyabb támadásokat – áll az Institute for the Study of War összefoglalójában, ahol az észt véderő hírszerzésének fejét, Margo Grosberg ezredest idézték. Grosberg még június 16-án jelentette ezt ki, de arról, hogy az ukrán ellentámadás lassulni látszik, illetve, hogy a kezdetben a támadás főirányának tartott Orihivtől délre eső területeken csökken a harcok intenzitása, már mi is beszámoltunk.
Hogy mi lehet a szünet oka, azt egyelőre csak találgatni lehet, tény azonban, hogy az ellentámadásra elkülönített 12 dandár többségét nem vetették még harcba. Ugyanakkor egy folyamatban lévő hadművelet felfüggesztése, ha nem is példátlan a hadtörténelemben, sőt, a nagyobb offenzívák esetében egészen gyakran előfordul, adhat okot az aggodalomra is. Mert milyen okokból szoktak felfüggeszteni támadóhadműveleteket?
- Hadianyaghiány miatt. Elfogyott, a lőszer, az élelmiszer, a gyógyszer, vagy bármi olyan kulcsfontosságú komponens, ami veszélyeztetheti a hadművelet sikerét, ha azt tovább folytatják.
- Sikertelenség miatt. Nem működik az a taktika, amivel megkezdték a támadást és a rögtönzés helyett inkább tartanak egy rövid szünetet, amíg kitalálják a hogyantovábbot. Ennek a lehetőségnek egy másik változata, hogy az offenzíva nem kifejezetten sikertelen, terem valamennyi babér a támadónak, csak túl drágán, azaz nagy veszteségekkel.
- Az offenzíva a várakozásokat meghaladó mód sikeres. Ebben az esetben is előfordulhat egy rövid leállás, mert ha nagyobb a siker, mint amivel a térképeken zászlócskákat tologató sokcsillagos emberek számoltak, akkor nem árt gyorsan újra áttekinteni az elérhető opciókat és neadjisten új célt adni a hadjáratnak. Persze meg kell jegyezni, hogy a jelenlegi esetben erre a verzióra a legkisebb az esély.
Az ellentámadás ettől még most zajlik
Az ukrán csapatok vasárnapra a luhanszki Kreminna körzetében (a várostól délre Beresztovénál és délnyugatra Rozdolivkánál) nyomultak előre valamicskét, míg az oroszok ugyanitt ellentámadásokkal kísérleteztek Beresztovénál, Novoszelivszkénél, Bilohoribvkánál és Szpirnénél. A térségben június 17-én és 18-án készült felvételek alapján beazonosították a Szvatove-Kreminna vonalon tevékenykedő 24. önálló gárda különleges rendeltetésű (szpecnaz) dandárt, míg Bilhorivka közelében pedig a 85. önálló gépkocsizó lövészdandár egységeit figyelték meg.
Az orosz és ukrán erők június 18-án kisebb támadásokat hajtottak végre az Avdijivka-Donyeck város vonalon. Az ukrán vezérkar jelentése szerint az orosz erők sikertelen támadó hadműveleteket hajtottak végre Avdijivka, Marinka (Donyeck város délnyugati külvárosában) és Novomihailivka (Marinkától 10 km-re délre) közelében. Egy orosz hadiblogger azt állította, hogy az orosz erők sikertelen támadásokat hajtottak végre Avdijivkától délnyugatra, Sztyepove (Avdijivkától 2 km-re északra) és Vogyane (Avdijivkától 7 km-re délnyugatra) közelében. Asztafjev azt állította, hogy az orosz erők visszaverték az ukrán támadásokat Novokalinovénál (Avdijivkától 11 km-re északnyugatra). Az orosz védelmi minisztérium szerint csapataik visszaverték az ukrán támadásokat Pervomajszke (Avdijivkától 11 km-re délnyugatra), Nevelszke (Avdijivkától 13 km-re délnyugatra), Krasznohorivka (Marinkától 5 km-re északra) és Marinka közelében. Avdijivka város katonai közigazgatásának vezetője, Vitalij Barabasz jelentette, hogy az ukrán erők az elmúlt két hétben több mint egy kilométert haladtak előre Avdijivkától északra.
Orosz források szerint folytatódtak a harcok Velika Novoszilkától délre is, a donyecki és a zaporizzsjai területek határán. Itt is sikerült az ukránoknak újabb előrenyomulást kicsikarniuk orosz források szerint Urozsajne településre is sikerült betörniük, ám az oroszok azt is állítják, hogy ennek ellenére kézben tartják a települést. Az oroszok szerint ebben a körzetben több ukrán támadást is visszavertek Velika Novoszilkától délnyugatra Novodonyecknél, Rivnopilnál és Novodarivkánál, valamint Urozsajne közelében. Egy orosz hadiblogger szerint az orosz 60. önálló gépkocsizó lövészdandár Velika Novoszilkától hat kilométerre délkeletre, az ukránok által nem rég felszabadított Makarivka közelében tevékenykedik.
Geolokalizált felvételek alapján azt is tudjuk, hogy a Zaporizzsja városától 41 kilométerre délre található Pjatihatki városának nyugati szélében is sikerült az ellentámadó ukránoknak megvetniük a lábukat. Az itteni harcokkal kapcsolatban kissé túl nagyra sikerült az információs zaj, voltak olyan beszámolók, amelyek a teljes város ukránok általi elfoglalásáról szóltak, mások pedig arról számoltak be, hogy az oroszok kiszorították az ukránokat Pjatihatkiból, miután a teljes várost tűz alá vették a termobarikus robbanófejeket kilövő rakéta-sorozatvető TOSz-1-esekkel.
Valerij Sersen százados, az ukránok egy haderőcsoportjának szóvivője szerint az oroszok továbbra is ellentámadásokkal kísérleteznek Donyeckben és Zaporizzsjában is, így az ukránoknak „van dolguk bőven”. Az oroszok által megszállt Melitopol korábbi polgármestere, Ivan Fedorov is megerősítette azt, amiről már mi is beszámoltunk, hogy az oroszok a Dnyeper keleti partjáról elkezdték a csapataikat átdobálni a forróbb donyecki, illetve zaporizzsjai frontszakaszokra.
Az orosz védelmi minisztérium és más orosz források azt állították, hogy az ukrán erők folytatták a támadó műveleteket Orihivtól délre, és egy Kreml-közeli hadiblogger azt is közölte, hogy az orosz erők visszaszereztek némi területet az Orihiv és Robotine közötti országút közelében. A blogger megjegyezte azt is, hogy az ukrán támadások részben sikeresek voltak Robotine (Orihivtől 15 km-re délre) irányában, és egy másik blogger szerint az ukrán erők 300 métert haladtak előre a Robotine-Pjatihatki vonalon.
Hadifoglyok a záróegységekről és alacsony morálról
A Wall Street Journal megszólaltatott több, Velika Novoszilkától délre magát megadó orosz katonát. A foglyok szerint az oroszok igencsak rettegnek az ukrán ellentámadástól, miközben az orosz hadvezetés a mobiknak nevezett mozgósított katonákat és a börtönökből toborzott fegyenceket is feláldozhatónak tekinti, olyannyira, hogy a sebesült katonákat is visszahajtják a tisztek az első vonalba.
A visszavonulási kísérleteket pedig a záróegységek hiúsítják meg, akik nem haboznak agyonlőni a hátrálókat. Egy erről készült videót korábban mi is bemutattunk. A hadifoglyok ezután még beszéltek arról, hogy az orosz csapatoknál nemcsak a hadianyagbéli, hanem az élőerőbeli utánpótlás is problémás, például nehezen találnak már kezelőszemélyzetet a tankokhoz és a páncélozott harcjárművekhez.
A foglyok azt is elmondták az újságíróknak, hogy félnek attól, hogy fogolycserével vissza kell térniük Oroszországba, ugyanis a magukat megadó katonákra ott börtön vár.