A sokkoló történtek mögött valós társadalmi problémák húzódnak az erőszak- és a fegyverkultusszal kapcsolatban – véli egykori szerbiai MTI-tudósító kollégánk, Németh András a belgrádi és Belgrád-közeli lövöldözésekről. Közéleti podcastunkban a tragédiák helyszínein szerzett élmények mellett arról is beszéltünk, milyen, hosszú távú problémákat húztak alá a Balkánon a múlt heti merényletek.
Múlt héten egymást követő fegyveres merényletek rázták meg Szerbiát: először egy belgrádi általános iskolában egy 13 éves diák ölt meg kilenc embert, a szerb fővárostól ötven kilométerre, a Mladenovachoz közeli Dubona faluban egy fiatalember pedig nyolc embert lőtt agyon fegyvereivel.
A Fülke legfrissebb epizódjában kollégánk, Németh András volt Nagy Iván László vendége, aki a hétvégén látogatta meg a lövöldözések helyszíneit, korábban pedig az MTI szerbiai tudósítója volt. Az adásból kiderül, hogyan reagált Szerbia a példátlan tragédiára, milyen reformokat hirdetett Aleksandar Vucic elnök, milyen veszélyei vannak a médiafigyelemnek, illetve mennyire veti vissza a Balkán európai integrációját az erőszak kultusza.
Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcasts-on, Google Podcasts-on vagy SoundCloudon!
- 0:59: Mi volt az a három merénylet, amely múlt héten megrázta Szerbiát? Kik voltak az elkövetők és milyen indíttatásból lövöldöztek iskolákban, falvakban?
- 5:05: Hogyan folytatódik az élet Belgrádban és az érintett iskolában egy lövöldözés után?
- 7:50: Mi volt a szerb közélet reakciója egy olyan tragédiára, amelynek a feltételei adottak voltak, mégis váratlanul, korábbi példa nélkül történt?
- 8:22: Milyen álhírek jelentek meg a lövöldözésekkel kapcsolatban?
- 9:19: 20-25 gyereknél találtak a lövöldözés után különböző halállistákat. Van-e Columbine-effect Szerbiában, mennyire romantizálódik a történet?
- 12:32: Mi volt Aleksandar Vucic elnök reakciója? Milyen fegyverreformot jelentett be?
- 13:55: Milyen fegyverkultusz van Szerbiában? Miért?
- 15:00: Milyen összefüggés van a háború közeli emléke és a fegyverkultusz között?
- 15:56: Milyen szerepe lehetett a szerb közélet felfokozott hangulatának a fegyveres támadásokhoz?
- 18:44: Veszélyben lehet Vucic politikai karrierje?
- 19:52: Mennyire vetik vissza az ilyen és ehhez hasonló események a Balkán európai integrációját? Mikorra reális cél ez egyáltalán?
Pszichológusok segítségével indul újra az oktatás - a belgrádi iskolai mészárlás helyszínéről jelentkezünk
Helyszíni tudósítónk szülőkkel beszélgetett arról, hogyan indul majd el a lövöldözés után az oktatás. Plüssállatok és virágok borítják a belgrádi Vladislav Ribnikar általános iskola kerítését, ahol szerdán gyilkolt meg kilenc diákot és egy biztonsági őrt egy 14 éves fiú, aki apja fegyvereit használta mindehhez.
Szégyenbe és gyászba borult az a szerb falu, ahol először kezdett lövöldözni a csütörtöki mészárlás elkövetője - a helyszínről jelentkezünk
Dubonában megrázta a lakosságot a múlt heti gyilkosság, senki sem érti mindez miért történt. Ahogy arról korábban beszámoltunk, múlt csütörtökön egy 20 éves férfi három különböző helyszínen lövöldözött Mladenovac közelében: előbb Dubonában, majd Malo Orasjéban és Sepsinben. A fiatal elkövető nyolc embert lőtt agyon, tizenkettőt pedig megsebesített a Belgrád melletti Mladenovac környékén, egy nappal az országot megrázó, kilenc áldozatot követelő iskolai lövöldözés után.