Miközben a legtöbb elemző az Ukrajnának szállított harcjárművekre, a Bradley-re, a Leopardokra, vagy éppen a harci gépekre, a MiG-29-esekre és az amerikai F-16-osokra összpontosítja figyelmét, hatalmas hasznot hajtanak azok az Ukrajnának átadott amerikai RAAM-lőszerek, amelyek nagy távolságban telepítenek harckocsi elhárító aknákat.
Ezt az amerikai fegyvert gyűlölhetik legjobban az oroszok
A Táv Harckocsi-elhárító Aknarendszer (RAAM) olyan 155 milliméteres ágyúlőszer, amely 4-17,6 kilométeres távolságon kilenc darab harckocsi-elhárító aknát telepít, s a robbanószerkezetek akkor lépnek működésbe, ha egy páncélos elhalad az akna fölött, vagy a lőszerhez tartozó szenzor érzékeli egy ilyen jármű közeledését. Az aknák – lőszertől függően – néhány óra vagy néhány nap után megsemmisítik magukat. A fegyver egyik előnye, hogy folyamatosan telepíthetőek, azaz, ha az ellenség egyszer már megtisztította a terepet az aknáktól, utána is érkezhetnek az újabb robbanóeszközök.
Az amerikaiak tavaly szeptemberben jelentették, hogy ezer darab RAAM-lőszert szállítanak Ukrajnának, de azóta valószínűleg már több mint tízezer ilyen eszközt kapott Kijev. Ez azt jelenti, hogy közel százezer aknával várhatja Ukrajna a közeledő orosz páncélosokat.
A legnagyobb haszonnal az ukrán hadsereg a donyec-medencei fronton lévő Vuhledar környékén használhatta a RAAM-okat, ahol néhány nap alatt több harckocsioszlopot is megsemmisítettek.
A RAAM-okban lévő aknák egyenként mintegy 4,5 kilogrammosak és 2,3 kilogramm robbanószert tartalmaznak, így akár a legjobban páncélozott harckocsik megállítására is alkalmasak. A lőszert több amerikai ágyúból, köztük az M777-esekeből is ki lehet lőni.