Világ Németh András 2023. április. 04. 21:08

A robbanó mellszobrot átadó nő azt mondja, sejtette, hogy rosszra akarják rávenni

Németh András
Szerzőnk Németh András

Az orosz hatóságok hivatalosan is vádat emeltek a 26 éves Darja Trepova ellen, aki a gyanú szerint vasárnap Szentpéterváron egy kávézóban tartott rendezvényen felrobbantotta az Ukrajna elleni orosz agressziót élénken támogató katonai bloggert, Vladlen Tatarszkijt. Ugyanakkor nem kizárt, hogy Trepova nem tudta, hogy az általa átadott mellszoborban gyilkos erejű pokolgép van.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Átvertek – ezt mondta többször is kihallgatása során Darja Trepova, és a Fontanka nevű szentpétervári hírportál által ismertetett vallomása alapján nem kizárt, hogy a 26 éves szentpétervári nő igazat beszél. Trepova – akit korábban többször is őrizetbe vettek azért, mert részt vett az Ukrajna elleni orosz agressziót elítélő megmozdulásokban – az utóbbi hónapokban sokat használta a Telegram nevű üzenetküldő applikációt, és ott kapcsolatba lépett több ukrán felhasználóval is.

Bizonyítási kényszer

Vallomásából az derül ki, beszélgetőtársai azt ígérték neki, hogy szerkesztői állást kaphat egy ukrajnai hírportálnál, de előbb be kell bizonyítania, valóban hajlandó-e harcolni az orosz agresszió és propaganda ellen. Először el kellett mennie a Lisztva nevű könyvesboltba és össze kellett ismerkednie az ott előadást tartó Vladlen Tatarszkijjal. Ez meg is történt, a könyvesboltban Nasztja néven mutatkozott be neki, és amikor a végzetes napon, Szentpéterváron ismét találkozott a kávézóban Tatarszkijjal, a férfi fel is ismerte őt.

Trepovának a könyvesbolti küldetés után Moszkvába kellett utaznia, ahol arra kapott utasítást, hogy egy taxistól vegyen át egy „titkos csomagot”. Miután visszatért Szentpétervárra, arra utasították, hogy menjen el Tatarszkij előadására és adja át neki a dobozban lévő, a bloggert ábrázoló mellszobrot. „Mondj neki valamit a hős Wagner-csoportról, a többit majd mi intézzük” – idézte Trepova megbízóit. Azt is közölték vele, hogy vettek neki egy április 3-ára, a merénylet utáni napra egy Üzbegisztánba szóló repülőjegyet, ahonnan majd könnyen eljuttathatják Ukrajnába.

„Tudtad, hogy pokolgép van a szoborban?” – kérdezték többször is a kihallgatók Trepovát, aki mindig ezt válaszolta: „ezt nem mondták nekem, de gondoltam, hogy valami rossz dologról van szó”. Az akció ideje alatt Trepova folyamatosan tartotta a kapcsolatot megbízóival és megírta, hogy bement a kávézóba, majd átadta a csomagot Tatarszkijnak.

Még több halott lehet

A Fontanka szerint Trepova megbízói arra számíthattak, hogy több lesz a halott és Trepova sem éli túl a merényletet. A minden bizonnyal távirányítással működésbe hozott pokolgép felrobbanása után sebesült Trepova kijött a szentpétervári kávézóból és eleinte céltalanul sétált a városban, majd a Szevernaja Dolina nevű lakótelep egyik lakásában húzódott meg, ahol másnap reggel elfogták a rendőrök.

Közben megszólalt Trepova élettársa is, aki szerint kizárt, hogy az Ukrajna elleni háborút valóban elítélő barátnője képes lenne szándékosan embereket ölni. A hatóságok most csoportosan elkövetett szándékos emberöléssel, illetve robbanóanyag engedély nélküli birtoklásával vádolják, de valószínűleg a terrorizmus is szerepelni fog a végleges dokumentumokban. még azt sem tudni, hány emberéletet követelt a merénylet: Tatarszkij a helyszínen meghalt, ám a több mint harminc sebesült között néhányan válságos állapotban vannak.

 

AFP / Olga Maltseva

Az igazi célpont Prigozsin?

Orosz források szerint a hatóságok – amelyek egyértelműnek tartják, hogy az ukrajnai titkosszolgálatok tervelték ki az akciót – attól tartanak, hogy több, Trepovához hasonló potenciális merénylőt is felkészítettek az ukránok. A hivatalos verzióval azonban nem ért mindenki egyet. Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport nevű zsoldoshadsereg alapítója és vezetője is úgy véli, semmiképpen sem az ukrán állam áll a támadás mögött.

Míg Prigozsin nem bocsátkozott részletekbe, többen akadnak, akik úgy vélik, közvetve éppen ő lehetett a célpont. Tatarszkij, akinek valódi neve Makszim Fomin volt, ugyanis a Wagner-főnökhöz hasonlóan nem tartotta elég keménynek az Ukrajna elleni orosz fellépést, és ezen véleményének rendszeresen hangot is adott több mint félmillió követőt gyűjtött Telegram-csatornájára feltöltött posztjaiban.

Rendszeresen bírálta a hadsereg tábornokait, és a vezérkart, voltak olyan bejegyzései is, amelyekben bíróság elé akarta állíttatni a szerinte gyáván viselkedő főtiszteket. Az összeesküvés-elmélet támogatói szerint a hadsereg vezetői a Tatarszkij elleni merénylettel üzentek Prigozsinnak, hogy ideje visszafognia magát.

 

AFP / @concordgroup_official

Donyecki nehézfiú

A három hét híján 41 évet élt Tatarszkij igazi „nehézfiú” volt. A Donyec-medencében lévő Makijivkában született, és eleinte szénbányászként dolgozott. Majd belevágott a bútorüzletbe, ami nem jött be neki. Ekkor fegyverrel kirabolt egy bankot, amiért 2011-ben hosszú börtönbüntetésre ítélték. 2014-ben, amikor kitört a kelet-ukrajnai szakadár felkelés, Tatarszkij meglépett a börtönből, és miután csatlakozott a lázadókhoz, amnesztiát kapott.

Teljes elánnal vetette bele magát a harcokba, amit az a nyilatkozata is alátámaszt, amelyben közölte:

„Mindenkit legyőzünk, mindenkit megölünk, mindenkit ki fogunk rabolni. Minden úgy történik majd, ahogyan mi akarjuk"

Nem Tatarszkij az első olyan orosz nacionalista aktivista, aki merénylet áldozatává vált az Ukrajna elleni orosz invázió tavaly februári megindítása óta. Tavaly augusztusban Darja Duginát, a Vlagyimir Putyin orosz államfő egyik ideológusaként számontartott Alekszandr Dugin lányát ölték meg egy pokolgéppel. Moszkvában akkor is ukrán szálról beszéltek, ám végül még az sem derült ki egyértelműen, hogy ki volt az akció célpontja: Dugin, vagy az apjának ideológiáját magáénak valló Dugin-lány.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.