Világ hvg.hu/MTI 2023. március. 27. 18:11

Muszlim miniszterelnöke lesz Skóciának

Humza Yousaf eddigi egészségügyi minisztert választották a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) új vezetőjévé. Ez azt is jelenti, hogy Yousaf lesz Skócia következő miniszterelnöke.

Humza Yousaf az első beszédében hitet tett Skócia függetlenné válása mellett, és kijelentette, hogy Skócia célja a visszatérés az Európai Unióba.

Az eddigi skót kormányfő, Nicola Sturgeon február 15-én jelentette be teljesen váratlanul, hogy távozik az SNP éléről, és így a skót miniszterelnöki tisztségből is.

Kimerült, és távozik a skót függetlenség legnagyobb harcosa

Váratlanul lemondott a skót első miniszteri posztról Nicola Sturgeon. Ezzel a függetlenség sürgetése háttérbe szorulhat, ami viszont segíthet Rishi Sunak brit kormányfőnek a Brexit utáni Egyesült Királyság egyben tartásában.

A vezetői posztért hárman indultak: Humza Yousaf, valamint Kate Forbes pénzügyminiszter és Ash Regan, aki decemberi lemondásáig a helyi közösségekért felelős államtitkári tisztséget töltötte be a skót kormányban.

Közülük az SNP tagsága választhatta meg online és postai voksolással Nicola Sturgeon utódját.

A párt 72 169 bejegyzett és választásra jogosult tagja közül a szavazatszámlálás hétfőn ismertetett eredménye szerint 50 490-en éltek szavazati jogukkal.

Ash Regan már a szavazatszámlálás első fordulójában kiesett, mivel az SNP tagjainak mindössze 11,1 százaléka voksolt rá.

A második számlálási fordulóban Humza Yousaf – az első és a második helyen megjelölt választói preferenciák összeadása alapján – 26 032 szavazatot, Kate Forbes 23 890 szavazatot kapott.

Yousaf – aki kedden, a skót parlament formális jóváhagyó voksolása után veszi át a miniszterelnöki tisztséget Nicola Sturgeontől – a szavazatok 52,1 százalékának megszerzésével lett a Skót Nemzeti Párt új vezetője. Ez szorosabb eredmény a vártnál: a fogadóirodák a vezetőválasztási folyamat idején egyértelműen őt tartották a versengés favoritjának, de ennél is nagyobb többségű győzelmet jósoltak neki.

Yousaf személyében először került muszlim vezető országosan meghatározó jelentőségű brit politikai párt élére.

Az SNP 38 esztendős új vezetője Skócia legnagyobb városában, Glasgowban született, és 2011 óta képviseli a város egyik választókerületét az edinburghi parlamentben. Édesapja családja az 1960-as években Pakisztánból, édesanyjának ugyancsak pakisztáni gyökerű családja Kenyából települt át Skóciába. A skót miniszterelnöki tisztség várományosa a Glasgow-i Egyetemen szerzett politikatudományi diplomát, és az SNP történetének legfiatalabb képviselőjeként került be tizenkét éve a skót parlamentbe.

Az azóta lemondott Sturgeon 2023. október 19-ét jelölte ki a skót függetlenségről tartandó újabb népszavazás időpontjául arra az esetre, ha a brit legfelsőbb bíróság megállapítja a skót parlament hatáskörét a referendumhoz szükséges törvények megalkotására.

A legfőbb brit jogi fórum azonban tavaly novemberben olyan végzést hozott, amely szerint a skót parlament nem alkothat önállóan, a brit kormány hozzájárulása nélkül törvényt az újabb skóciai függetlenségi népszavazás kiírásáról, mivel ez olyan hatásköröket érintene, amelyeket az egyébként igen széleskörű skóciai önrendelkezést megteremtő, 1999-ben kelt törvény meghagyott a brit parlament és a brit kormány felelősségi körében.

A konzervatív párti brit kormány mereven elveti az újabb skót függetlenségi népszavazás engedélyezését.

A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.

A skóciai népszavazás újbóli kiírása azonban a brit EU-tagságról 2016-ban tartott referendum óta ismét folyamatosan napirenden van, miután az EU-népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt. Nicola Sturgeon azóta rendszeresen hangoztatta, hogy elengedhetetlenné vált az újabb függetlenségi népszavazás, mivel Skóciát egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London "kiszakította" az Európai Unióból.

Újra téma a skót függetlenség, de egy népszavazás kudarcba is fulladhat

Aligha gondolta volna a brit kormány, hogy érvei a skót függetlenségi törekvések letörésére egyszer még a visszájára fordulnak. A skótok legfőbb baja, hogy az angolok kiléptették őket az EU-ból.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.