Magyarországról ötvenen indultak el a török–szír határhoz a katasztrófa utáni mentésbe segíteni, világszerte érkeznek a mentők és az önkéntesek.
Eddig 2600 külföldi önkéntes érkezett 65 különböző országból a Dél-Törökországban történt földrengés után a mentést segíteni – közölte a BBC tudósítása szerint a török katasztrófavédelem.
Isztambulból 13 ezer ember – profik és önkéntesek egyaránt – indult el a katasztrófa sújtotta övezetbe kedden kora reggel.
Ausztrália 10 millió dollárt ajánlott fel, India is küldött mentőalakulatokat, Japán pedig, ahol a mentőegységeket alaposan kiképezik arra, hogy földrengések után hogyan lehet a leghatékonyabban dolgozni, szintén útnak indította a katasztrófavédelmi alakulatát Törökországba. Irán és Irak a szintén érintett Szíriának küldött segélycsomagot, ezek kedd éjjel érkeztek meg Damaszkuszba, onnan viszik tovább az ország északi részére. Dél-Korea a mentőalakulatok mellett orvosokat küld, az Egyesült Államok pedig Virginiából és Los Angelesből visz át mentőegységeket.
Magyarországról egy 50 fős csapat indult útnak hétfőn. A hivatásos tűzoltókból álló HUNOR Mentőszervezet két keresőkutyát is visz magával, hogy azokkal is tudjanak segíteni a mentésben. A csapat tagjai tíz napon keresztül 24 órás munkavégzéssel, két váltásban, teljesen önellátó módon képesek étel, ital, fűtés, víz, szállás, energia és üzemanyag igénylése nélkül dolgozni.
A mentőalakulatok dolgát nehezíti a rossz idő is: az utak fagyosak és jegesek, sok mentőhelikopter felszállni sem tudott a hóvihar miatt, ahol pedig nem fagy, ott szakad az eső, így aztán sok területet, ahol különösen nagy kárt okozott a földrengést, megközelíteni is alig tudnak. Ezért is kérnek arra minden önkéntest, hogy ne saját maga próbálja szervezni a mentést, inkább kérdezze a hivatásosokat, miben és hol tud segíteni, illetve adakozzon, és adjon vért.