Világ MTI 2023. január. 30. 21:33

Dánia menedékjogot ad az afgán nőknek

A nők és a lányok helyzete kimeríti a menekültügyi egyezmény által meghatározott üldöztetés fogalmát.

Dánia menedékjogot ad minden afgán nőnek és lánynak, miután a saját országukban nagymértékben korlátozzák őket jogaikban a tálibok hatalomba történő visszatérése óta.

"A döntés a nők és lányok helyzetének romlásával kapcsolatos értesüléseken alapszik" - írta közleményében a Dán Menekültügyi Fellebbezési Bizottság (menekültügyi hivatal), amelyben az Európai Unió Menekültügyi Ügynökségének nemrégiben közzétett jelentésére hivatkozik.

"A jelentés feltárja, hogy egyes afganisztáni csoportok - közöttük a nők és a lányok - helyzete kimeríti a menekültügyi egyezmény által meghatározott üldöztetés fogalmát" - áll a közleményben.

A bizottság szerint az öt, afgán nőkre vonatkozó, még függőben lévő kérelmet már az új döntés értelmében bírálnak el.

A hatóság felülvizsgálja azoknak az afgán nőknek a kérelmét, amelyet korábban elutasítottak a tálibok hatalomra kerülése után, hogy az új döntésnek megfelelően megkapják a lakhatási engedélyt. Mintegy tíz esetről van szó.

A bizottság felülvizsgálja az azóta elutasított afgán férfiak kérelmét is (mintegy harminc eset).

A 2021 augusztusában hatalomba való visszatérésük után a tálibok fokozatosan fosztották meg a nőket az előző uralmuk megdöntése - 2001 óta - eltelt húsz évben megszerzett jogaiktól.

A nőket nemcsak a tanuláshoz való joguktól fosztották meg, de a legtöbb közalkalmazotti állást sem tölthetik be. Férfi rokonuk nélkül nem utazhatnak, és otthonukban burkát vagy hidzsábot kell viselniük. Decemberben a tálibok azt is megtiltották, hogy afgán és külföldi civil szervezeteknek dolgozzanak.

Hirdetés
hvg360 Németh András 2025. február. 14. 18:36

Trump és kinevezettjei most egyértelművé tették Ukrajnáról, amit eddig nem lehetett kimondani

Bár igaz, hogy Donald Trump és az amerikai elnök magas rangú kinevezettjei elébe mennek az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos orosz követeléseknek, Ukrajnában úgy vélik, az egyre valószínűbbnek tűnő tűzszüneti tárgyalásokon nem csak Moszkva érdekeit veszik figyelembe. Többek szerint egyébként nincs is végleges amerikai béketerv, inkább arról van szó, hogy a mindkét felet zsaroló washingtoni kormányzat a fejleményekhez igazítja következő lépését.