De ezeket a számokat érdemes fenntartásokkal kezelni.
Kettő új koronavírus okozta halálesetet jelentettek a kínai hatóságok január 7-re, míg előző napra hármat, írja a Reuters. A hivatalos adatközlést azonban érdemes minimum fenntartásokkal kezelni, egy londoni kutatócég néhány napja ugyanis azt becsülte, Kínában a Covid-halálesetek valóságos száma a jelenlegi napi 9000-ről akár napi 25 000-re is emelkedhet januárban.
Ezzel szemben az állami nyilvántartás összesen ismer el 5269 halálesetet az elmúlt három évből. Közben a Kínában használható Twitter-jellegű Sina Weibo közösségi oldalon ezernél is több fiókot tiltottak le, mert azokról valaki bírálta a járványkezelést. A Bloomberg korábbi gyűjtése alapján ugyanis „özönlő holttestekről” és a hamvasztás és a temetés elképesztő nehézségeiről is írtak a felhasználók, mielőtt elkezdték őket letiltani. (Az "özönlő holttestek" verziót támasztja alá, hogy hosszú sorok várakoztak az egyik krematóriumnál, ahol a 17 halálos áldozatot követelő baleset történt.)
Kínában a közelmúltig rendkívül szigorú „zéró-Covid” politika volt érvényben, a hatóságok többmilliós metropoliszokat is lezártak mindössze néhány fertőzött miatt. Az augusztus óta vesztegzár alatt lévő Ürümcsi városában kezdődött tiltakozásokból - ahol sokan a lezárást okolták egy 10 áldozatot követelő lakástűz miatt - Kínában szokatlan, olykor már a rendszer ellen is irányuló tömegtüntetések alakultak ki, melyek következtében végül lazítottak az előírásokon.
Most akkor tényleg bedönt ismét mindent Kína a Covid miatt?
Kínában a járvány 2019 végi kitörése óta összesen 4 596 884 fertőzöttet regisztráltak, és 17 273 ember halt meg a koronavírus szövődményeiben - közölte szerdán kínai adatait a Johns Hopkins Egyetem. A 17 ezer halálos áldozat nem tűnik soknak egy 1,4 milliárd lakosú országban, de a hivatalos kínai adat még ennél is jóval alacsonyabb, mindössze 5258.
Azóta Peking megnyitotta a járvány kezdete óta lezárt határokat is, sokan rég óta először találkozhatnak szeretteikkel. Így három év után nem csak a hongkongi átkelőhelyeket nyitották meg, de a beutazóknak sincs már karanténkötelezettsége.
Miközben befektetők abban reménykednek, hogy a nyitás újjáéleszti a lezárások után a gazdaságot, számos európai országban a fertőzésszámok emelkedésétől tartanak, ezért az EU a Kínából érkezők tesztelését javasolja.
A német kormány például nem is ajánlja a Kínába utazást, mert – mint írják –, az országban a járvány kezdete óta most a legmagasabb a fertőzöttek száma, az egészségügyi rendszer pedig túlterhelt. Aki Kínából utazik Németországba, az hétfőtől tesztelés-köteles. Hogy a magyar hatóságok szükségesnek tartanak-e plusz intézkedéseket, azt egyelőre nem tudni. Az NNK a héten annyit írt kérdésünkre, hogy folyamatosan elemzik a helyzetet.