A republikánus párt ennek ellenére még mindig kitart McCarthy jelölése mellett.
Három napja minden nap szavaznak az amerikai képviselőház tagjai a házelnökök személyéről, a republikánusok pedig három napja képtelenek maguknak házelnököt választani. Magyar idő szerint pénteken estére már tizenkét szavazáson volt túl a képviselőház, Kevin McCarthy pedig még mindig nem házelnök.
A BBC élő közvetítése azt írja, hogy a 12. szavazáson McCarthy 213 voksot gyűjtött (ez öt szazatnyival maradt el a megválasztáshoz szükséges 218-tól). Rajta kívül Jim Jordanre 4, Kevin Hernre pedig három szavazatot adtak el.
A demokrata képviselők a legtöbb fordulóban egyöntetűen szavaztak saját vezetőjükre, Hakeem Jeffriesre, aki ezúttal azonban csak 211 voksot kapott, ami eggyel kevesebb, mint ahány demokrata képviselő szavazhatott.
Az elnökválasztás addig tart, amíg nem sikerül megválasztani a vezetőt. Elnök híján a képviselőház nem kezdheti meg a munkát, a tagok a képviselői esküjüket sem tehetik le.
Az amerikai képviselőházban 1923 óta nem fordult elő, hogy az első vagy második szavazási forduló nem hozott eredményt az elnökválasztáson. Arra pedig 1859 óta nem volt példa, hogy a mostanihoz hasonlóan hosszú időn keresztül ne tudjon a képviselőház megállapodni az elnök személyében.
Fülke: Amíg a Republikánus Párt magát sem tudja irányítani, Amerikát sem fogja
A republikánusoknak Donald Trump már novemberben a torkán akadt, most pedig úgy tűnik, a képviselőházban gáncsolja saját magát a párt azzal, hogy politikusai képtelenek megegyezni a saját maguk által jelölt házelnökről. A két történet közvetlenül nem függ össze, de összességében a demokraták malmára hajtja a vizet - mint ahogy teszi mindaz, ami kiderült a Capitolium elleni, szinte napra pontosan két évvel ezelőtt lezajlott ostromról.