Világ hvg.hu 2022. december. 30. 18:37

Trump újabb veresége: nyilvánosságra kerültek az adóbevallásai

A volt elnök éveken át azon dolgozott, hogy a dokumentumokat ne ismerje meg a nyilvánosság. Az már biztos, hogy közel sem olyan sikeres üzletember, mint amilyennek igyekezett beállítani magát.

A nyilvánosságra hozott adóbevallások a 2015-től 2020-ig tartó időszakra vonatkoznak, lefedve Trump jelöltségét és a Fehér Házban töltött idejét. A dokumentumok több száz oldalának pénteki közzétételére reagálva Trump tábora arra figyelmeztetett, hogy a nyilvánosságra hozatal az amerikai politikai megosztottság "sokkal rosszabbá válásához" vezet majd, azaz csak mélyíti a szakadékot.

"A demokratáknak nem lett volna szabad ezt megtenniük, a legfelsőbb bíróságnak nem lett volna szabad jóváhagynia, és ez nagyon sok ember számára szörnyű dolgokhoz fog vezetni" - nyilatkozott Trump a bevallások nyilvánosságra hozatalára reagálva.

Trump adóbevallása, pontosabban az abból kinyerhető adatok arra világíthatnak rá: a volt elnök nem is olyan sikeres üzletember, mint amilyennek beállította magát. Ő ugyanis a szavazói felé azt kommunikálta, hogy üzleti sikerei miatt a legjobb választás az ország vezetésére. Ám amikor arra kérték, mutassa meg, valójában mekkora a vagyona, a kérést rendszeresen visszautasította. Ezért sem akarta, hogy az adóbevallásai nyilvánosságra kerüljenek.

A képviselőházat irányító és a nyilvánosságra hozatalt felügyelő demokraták azzal érveltek, hogy Trump adóbevallásainak nyilvánosságra hozatala egy szükséges felügyeleti aktus. Don Beyer képviselő, a dokumentumokat publikáló képviselőházi Költségvetési Bizottság tagja pénteken azt mondta, Trump "visszaélt hivatali hatalmával, hogy megakadályozza a pénzügyeivel és összeférhetetlenségével kapcsolatos alapvető átláthatóságot, amelyről Nixon óta egyetlen elnök sem mondott le".

A bizottság azt is megállapította, hogy az Internal Revenue Service (ez az adóbeszedéssel megbízott amerikai szövetségi szerv) nem ellenőrizte Trumpot hivatalának első két évében, és csak azután kezdte meg ezt, hogy 2019-ben kongresszusi felügyeleti eljárás indult ellene.

A New York Times 2020-ban megszerezte Trump két évtizedes adóbevallását a hivatali ideje előttről. A dokumentumok példátlan betekintést nyújtottak Trump vállalkozásaiba. Kiderült, hogy ebben az időszakban alig vagy egyáltalán nem fizetett szövetségi jövedelemadót. Trump az adóbevallásaiban arról számolt be, hogy vállalkozásai jelentős összegeket veszítettek - annak ellenére, hogy nyilvánosan dicsekedett pénzügyi sikereivel. A lap beszámolója szerint 2017-ben Trump mindössze 750 dollár szövetségi jövedelemadót fizetett, annak ellenére, hogy milliárdos.

2015 és 2020 között egyébkéntTrump 85 millió dollárt bukott az ingatlanüzletein, más üzleteken pedig 130 milliót. Adóbevallásai alapján Trump fő bevételi forrása részvényei és vagyontárgyai eladásából, valamint bankbetéteinek kamataiból származnak.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.