Világ hvg.hu 2022. december. 30. 12:01

Újabb vezércsere az Ukrajnában harcoló orosz csapatoknál

Jevgenyij Nyikiforov altábornagy jön, a három hónappal ezelőtt kinevezett eddigi vezető megy.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Jevgenyij Nyikiforov altábornagy veszi át az Ukrajnában küzdő orosz csapatok nyugati haderőcsoportja fölötti parancsnokságot – írja a brit védelmi minisztérium. Nyikiforov a háború kitörése óta a negyedik parancsnok a haderőcsoport élén, Szergej Kuzovlev vezérezredest váltja, aki alig három hónapja vette kézhez a kinevezését.

Nyikiforovnak az ukrajnai keleti haderőcsoport vezérkari főnkeként komoly felelőssége volt a háború korai szakaszában csúfos kudarcot vallott Kijev elleni deszantakciók megtervezésében.

A nyugati haderőcsoport feladata szinte bizonyosan az orosz jobbszárny biztosítása, ez a Luhanszki terület Kreminna és Szvatove közötti térségét jelenti. Ezen a területen mindkét fél részéről elképzelhető egy támadó művelet, az ukránok saját közlésük szerint meg is indítottak egyet a napokban.

Nyikiforov tehát fontos posztra került, ami nem lehet független attól, hogy egyes híradások szerint egyszerre bírja az ukrajnai hadszíntéren küzdő orosz csapatok főparancsnokának, Szergej Szurovikin hadseregtábornoknak és a Wagner-vezér Jevgenyij Prigozsinnak a bizalmát. Utóbbi kettő ugyanis olybá tűnik, hogy valamiféle véd és dacszövetséget kötött az orosz védelmi miniszter, Szergej Sojgu ellenében. Magyarán azt, hogy ki milyen pozíciót tölt be az orosz hadsereg vezetésében, komolyan befolyásolhatják az egyéni rátermettségen felül, vagy annak ellenében a belső frontvonalak változásai is.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.