A brit védelmi tárca szerint az orosz repterek elleni ukrán dróntámadások súlyos kudarcot jelentenek Putyinéknak. A hétfői rakétatámadások komoly károkat okoztak az ukrán áramellátásban.
Most érkezett
A félelem légköre mérgezi a felszabadulás örömét, tapasztaltuk az éppen csak felszabadított Kelet-Ukrajnában. Vajon joggal börtönözték be a fiatal anya rendőr férjét? Miben hasonlít a magyar kormány és az ukrán oroszbarátok véleménye? Az orosz fennhatóság olyan nyomokat hagyott, ami miatt az emberek egymás ellen fordulnak, mondták el a helyiek.
Nem születik ma döntés sem Magyarország helyreállítási alapjának jóváhagyásáról, sem a jogállamisági eljárás lezárásáról és a 7,5 milliárd euró befagyasztásáról, sem az Ukrajnának nyújtandó uniós hitelről, sem a globális minimumadóról a pénzügyminiszteri tanácson.
A háborút majdnem biztosan diplomáciai úton, tárgyalásokkal fogják lezárni, de ennek egy igazságos, tartós békének kell lennie, nem egy „hamis békének” – hangoztatta az amerikai külügyminiszter.
Anthony Blinken a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai gazdasági-politikai napilap által szervezett pódiumbeszélgetésen kifejtette: most úgy látják, amennyiben Oroszország nem képes elérni jelenlegi műveleteivel azt, hogy „az ukrán emberek feltegyék a kezüket”, akkor megkísérli befagyasztani a konfliktust. Ez azt jelenti, hogy tűzszünet lép életbe, de Moszkva a megszerzett területek sorsáról nem fog tárgyalni, hanem megtartja azokat, ami azonban a konfliktusból való „hamis kiút” lenne.
Megjegyezte: amíg Oroszország nem mutat érdeklődést egy kézzelfogható diplomáciai megoldás felé, addig nem lesz előrelépés, ha viszont megteszi, „mi leszünk az elsők, hogy segítsünk”.
Blinken megismételte, hogy alapvetően az ukránok hozzák meg a döntéseket arról, hogy merre, mikor és hogyan akarnak tovább haladni, és ebben élvezik az Egyesült Államok támogatását.
Az amerikai külügyminiszter megerősítette: folytatják Ukrajna ellátását azokkal az eszközökkel, amelyek lehetővé teszik számára az önvédelmet, az orosz erőkkel szembeni ellenállást, elfoglalt területeinek visszafoglalását, valamint folytatódik a gazdasági és humanitárius segítségnyújtás is.
Oroszország kész a tartós békére, de a „különleges hadművelet”céljainak megvalósítása előtt nem lát esélyt a tárgyalásokra – jelentette ki az orosz elnöki szóvivő. Dmitrij Peszkov Antony Blinken amerikai külügyminiszternek a The Wall Street Journal fórumán tett kijelentését kommentálta, amely az ukrajnai konfliktusnak „igazságos és tartós békével” kell véget érnie.
„Abban egyet tudunk érteni, hogy a történések végereménydóménye egy igazságos és tartós béke kell hogy legyen. De ami a tárgyalások kilátásait illeti, jelenleg nem látjuk őket” – mondta Peszkov.
Arra a kérdésre, hogy mi lehet az előfeltétele egy ilyen tárgyalásnak, az államfő szóvivője azt mondta, hogy „egy különleges hadművelet céljait kell elérni”. „Az Oroszországi Föderációnak el kell érnie céljait és azokat el is fogja érni” – hangoztatta a szóvivő.
Peszkov „provokációnak” minősítette azokat az információkat, amelyek szerint a mozgósítás újabb hulláma várható, és hangsúlyozta, hogy ebben az ügyben nem máshonnan, hanem csakis hivatalos forrásból kell tájékozódni.
Több napba is beletelik, mire Oroszország felkészül egy új masszív rakétacsapásra – jelentette ki Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője keddi sajtótájékoztatóján.
Elmondása szerint az előkészítés magában foglalja a rakéták útvonalának programozását és különféle hírszerzési információkat. Az oroszok figyelembe veszik az ukrán légvédelmi rakétarendszerek telepítését, kiszámítva a légvédelem gyenge pontjait.
A szóvivő ugyanakkor nem zárta ki, hogy kedden újabb, a hétfőinél kisebb volumenű rakétatámadást hajtanak végre az orosz erők. Ezt azzal indokolta, hogy Ukrajnában a fegyveres erők napját ünneplik, másrészt a korábbi támadások esetében, október 10-e és október 17-e után is másnap újra támadtak.
A lett hatóságok szerint a Dozsgy TV veszélyt jelenthet a nemzetbiztonságra és a közrendre.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a szokásos tájékoztatóján újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy egyetért Antony Blinken amerikai külügyminiszter azon megjegyzéseivel, amelyek szerint Ukrajnában tartós békére van szükség, de Moszkva „jelenleg" nem lát kilátást a tárgyalásokra.
A Twitteren megjelent egy felvétel, amelyen a német Gepard légvédelmi rendszer a 35 mm-es gépágyújával leszed egy orosz robotrepülőgépet Ukrajna felett.
Így szedi le az orosz robotrepülőt a német Gepard Ukrajnában
Akcióban a német technika.
Több nyersolajat szállító tankerhajó torlódott fel Törökország tengeri szorosainál, miután hétfőn életbe lépett az orosz olajra vonatkozó G7-es ársapka, melyhez az Európai Unió és Ausztrália is csatlakozott.
Tankerdugó alakult ki a Boszporusznál az olajársapka élesedése után
A török hatóságok most már külön biztosítói levelet kérnek ahhoz, hogy átengedjék az olajszállító hajókat a szorosokon. Az orosz hajók átmehetnek, a nyugatiak nem.
Dróntámadás érte az oroszországi Kurszk repülőterét – közölte Roman Sztarovoy, a régió kormányzója kedd hajnalban. A támadásban egy olajtartály is megsérült, illetve kigyulladt.
Dróntámadás érte a kurszki repteret
A támadásban egy olajtartály kigyulladt.