A csatorna információi szerint nem a vezetéket, hanem az áramellátót érte találat.
Leállt a Barátság kőolajvezeték, az ellátás egyelőre zavartalan – írja az MTI az M1-re hivatkozva. Az állami csatorna nem közölte, honnan származnak az információi. Azt közölték, hogy rakétatalálat érte az áramellátót a belorusz-ukrán határon, de a vezeték nem sérült meg, csak az energiaellátó, így az ellátás egyelőre zavartalan.
Az oroszok nagy erőkkel bombázzák Kijevet és több ukrán nagyvárost is, az Ukrán Fegyveres Erők Légierejének szóvivője szerint Ukrajna területe fölött 80 rakétát lőttek ki, a rakéták létfontosságú infrastrukturális objektumok ellen irányulnak, de lakóépületeket is eltalltak.
Arról, hogy Ukrajna energetika infrastruktúráját komoly támadás érte, Szijjártó Péter is beszélt kedden a Facebookon. A magyar külügyminiszter közölte, hogy telefonon beszélt Íjgyártó István kijevi magyar nagykövettel és Bacskai József ungvári főkonzullal is. Tőlük azt a tájékoztatást kapta, hogy a kijevi magyar követség zavartalanul működik, Kárpátalját pedig egyelőre nem érte rakétatámadás. Szijjártó arra ugyanakkor nem beszélt a Barátság kőolajvezetékről.
Az M1 Híradójában viszont elhangzott, hogy fehérorosz határnál eltaláltak egy transzformátor-állomást, amely a Barátság kőolajvezeték áramellátásáért felelt. Azt is bemondták, hogy a jelenlegi helyzetben a Barátság olajvezeték leállt, ugyanis nincsen áramellátása a szivattyúknak.
A Molnak a köztévé szerint 90 napra elegendő friss kőolaja van, amelyet a finomítóiban fel tud használni. Alternatív megoldásként az adriai kőolajvezetéken is tudnak kőolajat szállítani, a 90 nap elegendő lehet ahhoz, hogy a déli szállításokat megszervezzék.
Az orosz erők kedd délután nagyszabású rakétatámadást indítottak Ukrajna ellen, elsősorban energetikai létesítményeket támadtak, a csapások estig folytatódhatnak Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint.
Herman Haluscsenko ukrán energetikai miniszter közölte, hogy a tömeges orosz rakétatámadás néhány, Ukrajnával szomszédos ország energiarendszerére is hatással lehet. „Ez a támadás nemcsak Ukrajna energiarendszerét érintheti, hanem néhány szomszédunkét is" – írta Facebook-bejegyzésében. Kiemelte, hogy az energiarendszernek a mostani támadása volt a legmasszívabb a háború kezdete óta.
Andrij Szadovij, Lviv polgármestere arról számolt be a közösségi médiában, hogy az általa vezetett város 80 százaléka áram nélkül maradt és nincs melegvíz sem.
Moldovai miniszterelnök-helyettes, Andrej Spina a Telegramon azt írta kedden, hogy tömeges áramkimaradásra kell számítani az országban, mivel az Ukrajnát ért rakétatámadás miatt egyik távvezeték automatikusan lekapcsolt.
Szeptember végén az Északi Áramlat vezetéket érte támadás, akkor szinte biztos, hogy szabotázsakció állt a robbanás mögött, ahogy ebben a cikkünkben részletesen megírtuk:
5 ok, amiért Moszkvának érdekében állhatott az Északi Áramlat elleni támadás
Szinte biztos, hogy szabotázsakció áll az Északi Áramlat vezetékeiben történő robbanás mögött. Sokan Oroszországot vagy az Egyesült Államokat sejtik a háttérben. Washingtontól ez egy rendkívül kockázatos lépés lenne, amivel tönkrevághatnák a szövetségi kapcsolataikat. Moszkva viszont elég sokat profitálhat belőle, még ha drága mulatság is a saját vezetékeikben kárt okozni.