Világ MTI 2022. november. 13. 18:46

Meghozták az iráni tüntetések első halálos ítéletét

A halálra ítélt férfit "világi romlottsággal" vádolták és azzal, hogy "Isten ellensége", ami az iráni jog szerinti egyik legsúlyosabb bűncselekmény. A teheráni bíróság még bűnösnek találta egy kormányzati épület felgyújtásában, a közrend megzavarásában és a nemzetbiztonság veszélyeztetésében is.

Meghozták az első halálos ítéletet vasárnap Iránban az országos, kormányellenes felhangokat kapó tüntetésekkel összefüggésben.

Az iráni igazságügyi hatóság vasárnapi közlése szerint a halálos ítéletet egy teheráni bíróságon mondták ki egy olyan emberrel szemben, akit egyebek mellett bűnösnek találtak egy kormányzati épület felgyújtásában, a közrend megzavarásában és a nemzetbiztonság veszélyeztetésében. A férfit "világi romlottsággal" vádolták és azzal, hogy "Isten ellensége", ami az iráni jog szerinti egyik legsúlyosabb bűncselekmény.

Egy másik teheráni törvényszék öt vádlottat ítélt el öttől tíz évig terjedő börtönbüntetésekre "a közrend megzavarása és összeesküvés nemzetbiztonság elleni bűncselekmény elkövetésére" vádpontok alapján. Ez az ítélet azonban nem jogerős, van helye fellebbezésnek.

A nap folyamán egyébként az iráni parlament sajtóközleményben cáfolta azokat a korábbi értesüléseket, melyek szerint az iszlám köztársaság törvényhozása elsöprő többséggel elfogadott nyilatkozatban követelt súlyos büntetéseket az ország igazságszolgáltatásától az őrizetbe vett tüntetőkre. "A 227 képviselő sajtóban említett üzenete hamisítvány, így meg van cáfolva az erre vonatkozó értesülés" - ismertette a parlament.

A Farsz iráni hírügynökség az állásfoglalást ismertetve közölte: egyes képviselők mindössze azokkal szemben követeltek súlyosabb büntetéseket, akik a zavargások során gyilkoltak, vagy vérontásban vettek részt.

Az iráni sajtó november 6-án számolt be arról, hogy az előterjesztést 227 képviselő támogatta a 290 tagú törvényhozásban. A nyilatkozat támogatói az országos tömegtüntetések résztvevőit "Isten elleni háborúval" vádolták, ami az iszlám törvénykezés szerint akár halállal is büntethető cselekménynek számít.

Az iszlám köztársaságban csaknem két hónapja mindennaposak a tiltakozások. A megmozdulások a 22 éves Mahsza Amini halálát követően kezdődtek, akit az erkölcsrendészet őrizetbe vett a fejkendő nem megfelelő viselése miatt, majd a fiatal nő az őrizetben elhunyt. A tüntetések időközben kormányellenes felhangokat kaptak.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.