Világ MTI 2022. november. 07. 09:21

Feloldották Omár molla sírhelyének titkosságát a tálibok

Eddig rongálóktól tartottak, mert „sok volt az ellenség” az országban. Mostantól viszont aki akar, elzarándokolhat a tálib mozgalom alapítójának sírjához.

Nyilvánosságra hozták a tálibok, hol nyugszik a mozgalom 2013-ban meghalt alapítója és első vezetője, Omár molla. Az Afganisztán keleti részén található sír pontos helyét eddig biztonsági okokra hivatkozva nem árultak el.

Zabihullah Mudzsáhid kormányszóvivő elmondta, hogy az első tálib kormányzat bukása után a radikálisok meg akarták akadályozni a kelet-afganisztáni Zabul tartományban lévő sír esetleges megrongálását, „mert sok volt az ellenség, az országot pedig megszállták”, így a helyet mostanáig csak az elhunyt családtagjai és közeli harcostársai ismerték. „Most már viszont semmi akadálya annak, hogy az emberek ellátogassanak a sírhoz” – tette hozzá a szóvivő.

A tálibok először 1996-ban vették át az irányítást Afganisztánban, majd 2001-ben az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció – arra hivatkozva, hogy a tálibok otthont adtak Oszama bin Ladennek, az al-Kaida terrorszervezet vezetőjének és egyben terroristákat kiképző táborokat is működtettek – buktatta meg őket. Bár ezt követően visszaszorultak, Omár molla pedig bujkálni kényszerült, sosem tűntek el teljesen, változó intenzitással harcoltak a nyugatbarát kabuli kormányok ellen, míg végül 2021-ben ismét hatalomra kerültek.

Omár molla 2013-ban, körülbelül 50 évesen halt meg – pontos születési dátuma nem ismert –, ám haláláról csak két évvel később értesült a világ a molla fia, Mohammad Jakub közlése alapján.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.