Az Insider.ru orosz oknyomozó portál közzétett egy videót, amelyen az látszik, hogy az orosz tüzérség rakétasorozatvetővel lő ki a zaporizzsjai atomerőmű területéről. Az orosz hadsereg korábban cáfolta, hogy az Európa legnagyobb atomerőművének területéről is lőné az ukrán állásokat és azzal vádolta az ukrán katonaságot, hogy az ok nélkül nyit tüzet a reaktorok környékén lévő orosz egységekre.
Az Insider beszámolója szerint a felvételek szeptember 3-án hajnalban készültek, a Dnyeper folyó ukrán kézen lévő oldaláról. A hírportál szakértőket is felkért arra, hogy elemezzék a képsorokat. Ők azt mondták, annyi állapítható meg, hogy a sorozatvetők valóban nagyon közel vannak a reaktorokhoz, de azt nem lehet száz százalékos biztonsággal megerősíteni, hogy a tüzelésre használt fegyverek valóban az erőmű területén állnak.
Az Insider – hasonlóan az ukrán hírforrásokhoz – korábban többször írt arról, hogy az oroszok erők folyamatosan lövik azokat a távvezetékeket, amelyek összekötik az atomerőművet az ukrán elektromos hálózattal. A cél az, hogy megszakítsák a kapcsolatot Ukrajna és az orosz kézen lévő erőmű között, s az áramot inkább az orosz hálózat felé küldjék. Az oroszok tevékenysége egyáltalán nem veszélytelen, ha tartósan áram nélkül maradnak a működő reaktorok, akkor leolvadhat a reaktormag, s ez súlyos balesetet okozna. Jelenleg is az erőmű területén vannak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség emberei, ők egyelőre nem nyilatkoztak az állítólagos tüzérségi akció ügyében.
Az erőmű körül zajló harcok komoly kockázatairól ezekben a cikkekben írtunk:
Miért nem ismétlődhet meg a csernobili tragédia a zaporizzsjai erőművel?
Az ukrán hatóságok által közzétett animáció szerint Magyarországot is jócskán elérte volna a radioaktív felhő, ha pont augusztus 15-én sérül meg a zaporizzsjai erőmű. Mekkora a veszély valójában? Min múlik, hogy merre terjed a szennyezés? Mi a különbség a csernobili és a zaporizzsjai erőmű között? Erről kérdeztük Pázmándi Tamást, az Energiatudományi Kutatóközpont Sugárvédelmi Laboratóriumának vezetőjét.
Egy zaporizzsjai atombaleset lehetséges hatásai - modellszámítások a hvg360-on
Pázmándi Tamás, az Energiatudományi Kutatóközpont Sugárvédelmi Laboratóriumának vezetője modellezte a hvg360-nak, hogy milyen következményekkel járna, ha megsérülne a zaporizzsjai erőmű. Pázmándi a folyamatosan rendelkezésre álló meteorológiai előrejelzésekből dolgozott, több időpontot is vizsgálva. Magyarországra nagyon kis eséllyel jutna el szennyezés, de mindez azon múlik, hogy az milyen magasra kerül fel a légkörbe, és milyen a légmozgás.