Németh András
Szerzőnk Németh András

Rendkívül eredményesen szerepeltek a magyar csapatok a múlt héten Budapesten megrendezett 5. Nemzetközi Kémia Tornán: a két magyar csapat két ezüsttel búcsúzott, s magyar diák szerezte meg az egyéni abszolút első helyet is.

Magyar sikerek a Nemzetközi Kémia Tornán
Rendkívül eredményesen szerepeltek a magyar csapatok a múlt héten Budapesten megrendezett 5. Nemzetközi Kémia Tornán: a két magyar csapat egy arannyal és egy ezüsttel búcsúzott, és magyar diák szerezte meg az egyéni abszolút első helyet is.
A Nemzetközi Kémiai Torna először került megrendezésre egy Európai Uniós országban, ezzel együtt számos EU-n kívüli ország, többek között Szingapúr, Thaiföld, Vietnam és Grúzia is képviseltette magát a közel száz fős budapesti megmérettetésen.
„A Kémiai Torna egy angol nyelvű tudományos vitaverseny középiskolás diákok számára, akik csapatokban versenyezve próbálnak meg 12 nyílt végű feladatra megoldást találni. A csapatoknak nemcsak prezentálniuk kell a megoldásaikat, hanem vita keretében meg is kell védeniük azokat a rivális csapatok és a szakmai zsűri kérdéseire válaszolva” - magyarázta a verseny főszervezője, Forman Ferenc.
A verseny helyszínéül az ELTE TTK szolgált, ahol négy napon keresztül öt fordulóban folytak a viták. A versenyt értékelő zsűri tagjai az ELTE, BME, SOTE, az Oxfordi Egyetem, a Cambridge-i Egyetem, az Imperial College és a Kings College kutatói és hallgatói voltak, akik a Torna oktatási célkitűzéseivel összhangban különös hangsúlyt fektettek a versenyzők szóbeli értékelésére, ezzel is segítve a szakmai fejlődésüket.
A Kémiai Torna történetében először jutott be mindkét magyar csapat a döntőbe. Saracco Lucio, az ELTE Apáczai Csere János Gimnázium volt diákja pedig az egyéni abszolút első helyet hozta el.
„Ez nem egy tipikus kémiaverseny, itt nincs megoldókulcs. Mivel nyílt végű kémiafeladatokat kell megoldanunk, ezért rengeteg érdekes előadást és különböző tudományos megközelítést láthattunk. A Kémiai Torna abban is különbözik a többi versenytől, hogy itt csapatként dolgozunk együtt és csapatként is vagyunk értékelve, így rendkívül fontos a kooperatív szemléletmód.” – mondta a versenyről Saracco Lucio.
Az ezüstérmes magyar csapat tagjai: Ágoston Barbara, Cserneczky Balázs, Járay-Vojcek Hanna, Saracco Lucio, Sótonyi Adrienn, Szabó Márton, csapatvezető: Buzafalvi Dénes
A bronzérmes magyar csapat tagjai: Hegedűs Márton, Lawson Richard, Ódé Bence, Skenderovic Szonja, Temesvári-Nagy Levente, Zsoldos Tamás, csapatvezető: Formanné Kiss Andrea
A magyar csapatok felkészítését vezette: Botlik Bence

A Nemzetközi Kémiai Tornát először rendezték meg egy Európai Uniós országban, ezzel együtt számos EU-n kívüli ország, többek között Szingapúr, Thaiföld, Vietnam és Grúzia is képviseltette magát a közel száz fős budapesti megmérettetésen.  „A Kémiai Torna egy angol nyelvű tudományos vitaverseny középiskolás diákok számára, akik csapatokban versenyezve próbálnak meg 12 nyílt végű feladatra megoldást találni. A csapatoknak nemcsak prezentálniuk kell a megoldásaikat, hanem vita keretében meg is kell védeniük azokat a rivális csapatok és a szakmai zsűri kérdéseire válaszolva” - magyarázta a verseny főszervezője, Forman Ferenc.

A versenyt az ELTE TTK épületében rendezték meg a Magyar Kémikusok Egyesületének közreműködésével – négy napon keresztül öt fordulóban folyt a versengés. A versenyt értékelő zsűri tagjai az ELTE, a BME, a SOTE, az Oxfordi Egyetem, a Cambridge-i Egyetem, az Imperial College és a Kings College kutatói és hallgatói voltak, akik a torna oktatási célkitűzéseivel összhangban különös hangsúlyt fektettek a versenyzők szóbeli értékelésére, ezzel is segítve a szakmai fejlődésüket.

A Kémiai Torna történetében először jutott be mindkét magyar csapat a döntőbe. Saracco Lucio, az ELTE Apáczai Csere János Gimnázium volt diákja pedig az egyéni abszolút első helyet hozta el.  „Ez nem egy tipikus kémiaverseny, itt nincs megoldókulcs. Mivel nyílt végű kémiafeladatokat kell megoldanunk, ezért rengeteg érdekes előadást és különböző tudományos megközelítést láthattunk. A Kémiai Torna abban is különbözik a többi versenytől, hogy itt csapatként dolgozunk együtt és csapatként is vagyunk értékelve, így rendkívül fontos a kooperatív szemléletmód” – mondta a versenyről Saracco Lucio.

Az ezüstérmes Hungarian Team Red tagjai: Ágoston Barbara, Cserneczky Balázs, Járay-Vojcek Hanna, Saracco Lucio, Sótonyi Adrienn, Szabó Márton, csapatvezető: Buzafalvi Dénes 
A szintén ezüstérmes Hungarian Team Green tagjai: Hegedűs Márton, Lawson Richard, Ódé Bence, Skenderovic Szonja, Temesvári-Nagy Levente, Zsoldos Tamás, csapatvezető: Formanné Kiss Andrea 
A magyar csapatok felkészítését vezette: Botlik Bence Béla

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.