Az Egyesült Államokban eddig 6600 embernél mutatták ki a majomhimlőt.
Közegészségügyi veszélyhelyzetet hirdetett magyar idő szerint csütörtök éjjel az Egyesült Államok a majomhimlő terjedése miatt. Xavier Becerra amerikai egészségügyi miniszter szerint az intézkedés mindenek előtt a szövetségi források felszabadítását szolgálja a vírus elleni harcban. „Készek vagyunk a következő szintre emelni a vírus elleni intézkedéseinket. Felszólítjuk az amerikaiakat, hogy vegyék komolyan a majomhimlőt, és felelősségteljesen járjanak el, segítve minket a kórokozó elleni harcban” – jelentette ki az egészségügyi miniszer.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) globális egészségügyi veszélyhelyzetnek nyilvánította a majomhimlőt július 23-án.
Émelygéssel kezdődött, kiütésekkel folytatódott - egy majomhimlővel fertőzött beszámolója
Egy sima érintés után kaphatta el a majomhimlőt Dan Browne, aki a BBC-nek számolt be részletesen a tüneteiről, és arról is, hogy szerinte mit lehet tenni azért, hogy ne kapjuk el a betegséget.
A nemrég még ritka betegség Közép- és Nyugat Afrika egyes részein évtizedek óta létezik, de májusig nem volt ismert, hogy Afrikán kívül is okozott volna nagyobb járványt. Májusban Európában, Észak-Amerikában és más területeken regisztrálták a majomhimlő felbukkanását.
Az amerikai egészségügyi minisztérium szerint az Egyesült Államokban eddig mintegy 6600 esetet regisztráltak. Becerra közölte, hogy 1,1 millió dózis oltóanyag áll rendelkezésre. A jelenlegi járványban azonosított vírus ritkán halálos, a fertőzöttek általában néhány hét alatt meggyógyulnak, azonban a vírus okozta bőrelváltozások és hólyagok fájdalmasak.
A majomhimlőről itt írtunk bővebben:
Nyugalomra, egyúttal óvatosságra intenek a szakértők a majomhimlő miatt
Bár világszerte több száz majomhimlő-fertőzést regisztráltak, és a kór megjelent Magyarországon is, úgy tűnik, nem alakul ki a koronavírus-járványhoz hasonló pandémia. A betegség rejtélyes terjedése jelzi, bárhol és bármikor felütheti a fejét egy veszélyes fertőző kór.