„Egy sor olyan dologgal kell szembenéznünk, amelyeknek soha nem szabadna megtörténniük egyetlen nukleáris létesítményben sem” – mondta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője egy New York-i sajtótájékoztatón. Ukrajna rakéta- és tüzérségi egységei továbbra is logisztikai központokat és lőszerraktárakat vesznek célba, ami az oroszoknál utánpótlási zavarokat okozhat – írja az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma napi hírszerzési tájékoztatójában.
Amerikai tisztviselők úgy vélik, hogy Oroszország bizonyítékokat akar hamisítani az Olevinka fogolytábor elleni múlt heti halálos csapásról, amelynek következtében 53 hadifogoly vesztette életét Kelet-Ukrajna egyik szakadár régiójában. Egy titkosszolgálati jelentésre hivatkozva azt állítják, hogy HIMARS rakétacsapásokból származó darabokat akarnak a helyszínen elszórni, majd később arra hivatkozni bizonyítékként.
Lehetetlen leszállítani a Kanadában megjavított turbinát az Északi Áramlat-1 gázvezeték portovajai kompresszorállomására az Oroszország ellen bevezetett kanadai, uniós és brit szankciók, valamint a Siemens szerződéses kötelezettségeinek megszegése miatt – tudatta a Gazprom szerdán.
Ukrajna rakéta- és tüzérségi egységei továbbra is logisztikai központokat és lőszerraktárakat vesznek célba, ami az oroszoknál utánpótlási zavarokat okozhat – írja az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma napi hírszerzési tájékoztatójában. Oroszország aktívan védi a Dnyeper folyón átvezető átkelőket, amelyek összekötik a megszállt Herszon városát a régió többi déli részével. A tájékoztató szerint különleges radar-, illetve zavarórendszerekkel próbálják meggátolni az újabb rakétatámadásokat.
Volodimir Zelenszkij szerint Gerhard Schröder viselkedése „gusztustalan”. Az ukrán elnök azután mondta ezt, hogy a volt német kancellár a múlt héten Moszkvába ment, és azt állította, Oroszország „tárgyalásokon alapuló megoldást” akar a háborúra.
Észtország külügyminisztere további nyugati szankciókat sürgetett Oroszországgal szemben, hogy nyomást gyakoroljanak Vlagyimir Putyin elnökre a háború befejezésére. Ernas Reinsalu szerint a háború annál rosszabb lesz Ukrajna és partnerei számára, minél tovább vár a Nyugat a fegyverek átadásával és további szankciókkal.
A Laodicea nevű szíriai hajó, amely Kijev szerint a megszálló orosz katonai erők által ellopott ukrán gabonát szállít, csütörtökön elindult Libanonból Szíriába – jelentette be az illetékes libanoni miniszter. A hajó még július 27-én kötött ki a libanoni Tripoli kikötőjében mintegy 5000 tonna árpával és 5000 tonna liszttel a fedélzetén, amelyet Kijev szerint ukrán raktárakból zsákmányoltak. Egy libanoni bíró rendelete alapján hétfőn 72 órára lefoglalták a hajó rakományát, de ez szerda éjjel lejárt, és a tripoli kikötő megadta a kihajózási engedélyt a Laodiceának, így a hajó szabadon távozhatott. A Laodicea egyike annak a három szíriai hajónak, amelyet az Egyesült Államok 2015 óta büntetőintézkedésekkel sújt a tíz éve tartó szíriai polgárháborúban játszott állítólagos szerepe miatt. A bejrúti ukrán nagykövetség a három hajót azzal vádolja, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás február 24-i kezdete óta rendszeresen szállít lopott ukrán gabonát Szíriába.
Az ukrajnai háború a második világháború óta a legveszélyesebb pillanat Európa számára, és nem szabad hagyni, hogy Oroszország győzzön – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár csütörtökön. Ahhoz, hogy megakadályozzák Moszkva győzelmét, a NATO-nak és tagállamainak még hosszú ideig lehet, hogy fegyverekkel és egyéb segítséggel kell támogatniuk Ukrajnát – mondta. „A mi érdekünk, hogy ez a fajta agresszív politika ne legyen sikeres” – mondta a volt norvég miniszterelnök hazájában tartott beszédében. „Ami Ukrajnában történik, az szörnyű, de sokkal rosszabb lenne, ha háború lenne Oroszország és a NATO között” – mondta. Stoltenberg a jelenlegi világrend elleni támadásnak tartja azt, amit Moszkva „különleges katonai műveletnek” nevez, és azt mondta, hogy a szövetségnek meg kell akadályoznia a háború továbbterjedését. „Ha (Vlagyimir) Putyin elnöknek csak eszébe jut, hogy valami hasonlót tegyen egy NATO-országgal, mint amit Grúziával, Moldovával vagy Ukrajnával tett, akkor az egész NATO-t azonnal bevonjuk” – mondta Stoltenberg.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője, Rafael Grossi szerint az orosz csapatok által az ukrajnai invázió során elfoglalt hatalmas atomerőmű „teljesen irányíthatatlanná vált”. Grossit az Associated Press hírügynökség idézte, aki szerint a zaporizzsjai erőműnek ellenőrzésre és javításra van szüksége. „Egy sor olyan dologgal kell szembenéznünk, amelyeknek soha nem szabadna megtörténniük egyetlen nukleáris létesítményben sem” – mondta. Az ENSZ New York-i székhelyén tartott sajtótájékoztatón Grossi elmondta: „A helyzet nagyon törékeny. A nukleáris biztonság minden elvét megsértették így vagy úgy, és nem engedhetjük, hogy ez így folytatódjon”. A NAÜ főigazgatója hozzátette, hogy igyekszik minél hamarabb összehozni egy missziót az erőmű meglátogatására, de ehhez mind az ukrán, mind az orosz fél jóváhagyására, valamint az ENSZ engedélyére van szükség, tekintettel a háborús övezet meglátogatásának kockázataira. Júniusban az ukrán állami nukleáris vállalat kijelentette, hogy Ukrajna nem hívta meg a NAÜ-t – és bármilyen látogatás legitimálná Oroszország ottani jelenlétét.
A háború kezdetétől mostanáig az oroszok 41 500 katonát, 223 repülőgépet, 1789 tankot, 191 helikoptert, 4026 páncélozott szállítójárművet, 15 csónakot, illetve hajót, 946 tüzérségi rendszert, 742 drónt, 260 rakéta sorozatvető-rendszert, 83 különleges felszerelést, 118 légvédelmi eszközt, 2960 járművet és üzemanyagszállítót, valamint 182 robotrepülőgépet vesztettek.
These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of Aug. 4, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/jXv5FI2kLB
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 4, 2022
Oroszország offenzívát indíthat a dél-ukrajnai Herszon régióban, hogy megpróbálja visszaszerezni a kezdeményezést Kijevtől, és láthatóan csapatösszevonásokba kezdett – közölte csütörtökön Olekszij Hromov ukrán tábornok. Oroszország Ukrajna déli részén olyan területeket birtokol, amelyeket a február 24-i invázió korai szakaszában foglalt el, de Kijev nagyszabású ellentámadást ígért, és kifinomult nyugati fegyverekkel támadta az orosz utánpótlási vonalakat és lőszerraktárakat – írja a Reuters. Lehetséges, hogy az ellenség mélyen a területünkön támadó hadműveleteket hajt végre, vagy megpróbál majd ilyet tenni, hogy magához ragadja a kezdeményezést és veszélyeztesse a hadműveletünk sikerét – mondta Hromov. Keleten Ukrajna javított a taktikai helyzetén Szlovjanszk városa környékén, és visszafoglalt két falut, de az orosz erők megpróbálták elfoglalni a keleti Avdijivka várost és Piszki falut. Az ukrán erők kénytelenek voltak ott területet átengedni, és áttértek az Avdijivka várostól délre lévő védelemre, illetve elhagyták a butivkai szénbányát is - mondta.
Ma este az orosz csapatok rakétavetőkkel lőttek egy falut a Zaporizzsjai járásban. „A hangos zaj, amelyet ma 17:00 és 18:00 óra között hallottak a város egyes kerületeinek lakói, az az ellenséges rakéták hangja volt, amelyek a Zaporizzsjai járás egyik falujába csapódtak be” – tette közzé a Telegramon Anatolij Kurtev, Zaporizzsja megbízott polgármestere.