A Gorbacsov elleni puccs ideje alatt Bakatyin közvetíteni igyekezett a keményvonalasok és a kormány között a vérfürdő megelőzése érdekében. A puccs kudarca után Borisz Jelcin javaslatára Bakatyint bízták meg a KGB vezetésével és a szervezet megreformálásával.
Elhunyt Vagyim Viktorovics Bakatyin, a szovjet Állambiztonsági Bizottság (KGB) utolsó elnöke, 85 éves volt – írta meg a Rossziszkaja Gazeta vasárnap.
Bakatyin a Mihail Gorbacsov szovjet elnök-pártfőtitkár ellen 1991. augusztusában megkísérelt puccs után került a KGB élére. Ebben a minőségében leginkább arról vált ismertté, hogy az államfő jóváhagyásával, Moszkva jószándékának jeleként átadta az Egyesült Államoknak a moszkvai amerikai nagykövetség új épületének eredeti lehallgatási tervét. Ezen felül Bakatyin vezetése alatt választották szét a korábban mindenható titkosszolgálati csúcsszervként működő KGB-t kisebb, egymástól független ügynökségekre.
Vagyim Bakatyin 1937. november 6-án született a Novoszibirszk megyei Kiszeljovszkban. Elvégezte a Novoszibirszki Építőmérnöki Egyetemet, az építőiparban dolgozott, majd 1973-ban belépett a Szovjetunió Kommunista Pártjába, ami elindította politikai pályafutását, ám ez azt követően indult csak be igazán, hogy a 80-as évek elején felfigyelt rá a korszak nagyhatalmú politikusa, a Szovjetunió második emberének is tekintett Jegor Ligacsov.
A Kirov, később a Kemerovo megyei pártbizottság első titkára volt, majd a párt Központi Bizottságának tagjává választották. 1988-ban belügyminiszterré és egyben altábornaggyá nevezték ki. Tárcavezetősége azonban nem tartott sokáig, 1990 december végén menesztették, állítólag azért, mert túl puhának bizonyult és nem volt hajlandó lövetni a tagköztársaságokban kitört tüntetések résztvevőire.
A Gorbacsov elleni puccs ideje alatt közvetíteni igyekezett a keményvonalasok és a kormány között a vérfürdő megelőzése érdekében. A puccs kudarca után Borisz Jelcin javaslatára Bakatyint bízták meg a KGB vezetésével és a szervezet megreformálásával.
1991-ben versenybe szállt a választáson Oroszországi Szovjet Szocialista Szövetségi Köztársaság elnökségéért, és a hat jelölt közül az utolsó helyen végzett.