Világ hvg.hu 2022. július. 19. 05:47

Erdogan már megint vétóval fenyegeti a svéd és a finn NATO-csatlakozást

Mivel új fejlemény a megállapodásuk óta nem történt, vélhetően csak az egyezmény betartásának fontosságára figyelmezteti a török elnök a két skandináv országot.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Recep Tayyip Erdoğan török elnök hétfőn megismételte fenyegetését, miszerint „befagyasztja a NATO-csatlakozás folyamatát” Svédország és Finnország esetében, miután június végén az északi országokkal és a NATO-tagokkal folytatott tárgyalások után feltételesen beleegyezett, hogy zöld utat adjon nekik – írja a CNN.

„Feltételesen jóváhagytuk Svédország és Finnország NATO-tagsági folyamatának megkezdését. Szeretném még egyszer emlékeztetni Önöket, hogy rögtön befagyasztjuk a folyamatot, ha nem teszik meg a feltételeink teljesítéséhez szükséges lépéseket” – mondta Erdoğan hétfőn a kabinet ülése után. „Úgy látjuk, hogy Svédország nem áll túl jól ezen a téren” – tette hozzá, anélkül, hogy magyarázatot adott volna megjegyzésére.

Törökország június végén közölte, hogy háromoldalú memorandumot írt alá Finnországgal és Svédországgal, amelyben támogatja a NATO-tagságra irányuló pályázataikat, amelyet mind a 30 tagállam parlamentjének és törvényhozásának el kell fogadnia. A memorandum aláírását követően – amely számos, Törökország, Finnország és Svédország között fennálló kérdést érintett – a két északi ország történelmi döntést hozott arról, hogy hivatalosan is kérvényezik a NATO-tagságukat, véget vetve az évtizedekig tartó semlegességnek.

Helsinki és Stockholm megállapodott abban, hogy nem nyújtanak támogatást a kurd Népvédelmi Erők, más néven YPG számára, amelyet Törökország terrorszervezetnek tekint – közölte a török elnökség. A török közlemény szerint Finnország és Svédország azt is megerősítette, hogy a szeparatista militáns Kurdisztáni Munkáspártot, más néven PKK-t, Törökországhoz, az Egyesült Államokhoz és az EU-hoz hasonlóan terrorszervezetnek tekinti és kötelezettséget vállal arra, hogy megakadályozza „a PKK és minden más terrorszervezet, illetve azok csatolmányainak” tevékenységét.

Isztambulban azt is közölték, hogy a három ország megállapodott abban, hogy nem lesz közöttük nemzeti fegyverembargó, és kötelezettséget vállalnak arra, hogy hírszerzési információcsere-mechanizmust hoznak létre a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harc érdekében. Erdoğan korábban azt mondta, hogy Svédország 73 személy kiszolgáltatását ígérte Törökországnak a memorandum alapján, amely kimondja, hogy Svédország és Finnország a kiadatásról szóló európai egyezménynek megfelelően foglalkozik Törökország folyamatban lévő, terrorgyanús személyek kiadatási kérelmeivel.

Az Ukrajna elleni orosz támadás miatt merült fel az Oroszországgal határos Finnországban és a vele szomszédos Svédországban a NATO-csatlakozás igénye, amire a katonai szövetség rekordgyorsasággal reagált is, ám a csatlakozási folyamatot egy rövid időre megakasztotta az Ankara által váratlanul belengetett vétó. Ugyan a csatlakozás ellehetetlenítésének közvetlen veszélyét a fentebb is említett háromoldalú szerződéssel el lehetett hárítani, ám nem ez az első alkalom, hogy Erdogan emlékezteti a feleket arra, hogy még mindig hatalmában áll visszavonni az előzetes jóváhagyását.  

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.