Oroszországban 2009 óta nincs halálbüntetés, ám ez nem vonatkozik a Moszkvától papíron független donyecki és luhanszki „népköztársaságokra”.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) ideiglenes intézkedést hozott annak érdekében, hogy a Donyeckben fogva tartott két britre kiszabott halálbüntetést ne hajtsák végre – írja a Sky News. Shaun Pinnert áprilisban Mariupolban fogták el a brit társával, Aiden Aslinnal együtt a kikötőváros ellenőrzéséért folytatott heves harcok során.
A párost bűnösnek találták „zsoldos tevékenységben és a hatalom átvételére és a Donyecki Népköztársaság alkotmányos rendjének megdöntésére irányuló cselekmények elkövetésében”, bár családjaik azt állítják, hogy az ukrán hadsereg tagjaiként, jogszerűen harcoltak, és hadifogolyként kellene kezelni őket.
A bíróság közleményében azt írta, hogy „a bírósági szabályzat 39. szabálya (ideiglenes intézkedések) alapján jelezték az Oroszországi Föderáció kormányának, gondoskodjon róla, hogy a kérelmezőkre kiszabott halálbüntetést ne hajtsák végre”.
Nem árt azonban megjegyezni az EJEB-bel kapcsolatban, hogy az orosz törvényhozás, a duma éppen a hónap elején fogadott el két olyan törvényt is, amely kimondta, hogy az európai bíróságnak nincs joghatósága Oroszország fölött. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy Moszkva hivatalosan függetlennek ismeri el az általa kreált kamuállamokat, így hiába tiltotta meg az orosz alkotmánybíróság a halálbüntetések kiszabását és végrehajtását még 2009-ben, ez nem vonatkozik a két „népköztársaságra”.
Az orosz–ukrán háború eseményeiről tudósító hírfolyamunkat alább találja:
Egymilliárd font értékben nyújtanak katonai segítséget a britek Ukrajnának, az olajfinomítóért folynak a harcok Liszicsanszkban - a háború csütörtöki eseményei
Az Egyesült Királyság a most felajánlott összeggel lényegében megduplázza az ország Ukrajnára fordított katonai kiadásait. A brit védelmi minisztérium információi szerint az ukrán fél részéről az ellenség kifárasztására irányuló, halogató harci taktikák válnak a hadjárat meghatározó elemévé.