Világ 2022. június. 18. 09:15

Nyár végéig nem akarnak tárgyalni az ukránok, 7,5 millióan menekültek már el a háború elől – hírek az orosz–ukrán háborúról

A 115. napjába lépett Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja. A legfontosabb eseményeket itt követheti.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Három orosz rakéta ért egy olajraktárat Dnyipropetrovszk régióban – közölte Valentyin Renicsenko, a régió kormányzója Telegram csatornáján. Renicsenko beszámolója szerint a rakéták Novomoszkovszk város közelében csapódtak be, ahol hatalmas tüzet okoztak, amit a tűzoltók már eloltottak.

A támadásban három ember sérült meg.

 

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A keleti front közelébe látogatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, ahogy arról lapunk is beszámolt, szombaton hivatala tudatta, hogy Mikolajivben járt. A legfrissebb tájékoztatás szerint az ukrán Mikolajivből az odesszai régióba indult.

Odesszában Zelenszkij – a róla közreadott kép tanúsága alapján – egy egészségügyi intézménybe látogatott el, ahol orvosokkal, ápolókkal és sebesült ukrán katonákkal találkozott.

 

Rakétatalálat érte szombaton az oroszok által körbezárt szeverodonyecki Azot vegyi művet – számolt be a Reuters. A hírügynökség Luhanszk régió kormányzójának értesülésére hivatkozva arról számolt be, hogy Oroszország nagyszámú tartalékos különítményt küldött a városba más harci övezetekből, hogy megpróbáljon teljes kontrollt szerezni a város felett.

„Ma, holnap, vagy holnapután bedobnak minden tartalékot, amijük csak van” – mondta Szerhij Hajdaj. Szerinte az orosz katonák létszáma a városban hamarosan elérik a kritikus tömeget, azonban még így sincs teljes irányításuk Szeverodonyeck felett.

Szombaton temették a kijevi Bajkove temetőben Roman Ratusjint, aki egyetemi hallgatóként az elsők között demonstrált a kijevi Majdan téren a 2013-as ukrán forradalom elején. Ratusjin néhány napja a harkivi régióban, Iziumnál esett el. A férfi mindössze 24 éves volt, a háború kirobbanásának napjától kezdve harcolt a megszállók ellen.

„A generáció, amelynek tagja volt, Ukrajna jövőjével egyenlő. A gondolkodó emberek, akik nem szabványoknak akarnak megfeleni, hanem meg akarják különböztetni a rosszat a jótól, egy másik dimenzót képviselnek” – jelentette ki egy ismerőse az Euronews riporterének.

Szombattól megtiltják az EU-s szankciók alá eső termékek exportját a litvánok az orosz kalinyingrádi enklávéba – írja a Guardian. Az Európai Unió szankciós listáján mára ott van a szén, bizonyos típusú fémek, építőanyagok, technológiák.

A nyilvánosságba mindezt Anton Alikhanov kalinyingrádi kormányzó szivárogtatta ki, aki egy videón bezsélt erről. Alikhanov arról beszélt, hogy a tilalom az általuk importált termékek ötven százalékára vonatkozik.

Az orosz hadsereg által Ukrajnában elkövetett több száz potenciális háborús bűntény ügyében vizsgálódik a német szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) - közölte Holger Münch, a szervezet vezetője a Welt am Sonntag című lap szombati jelentése szerint.

A BKA vizsgálata nemcsak az elkövetők azonosítására törekszik, hanem az esetleges bűntettek katonai és politikai felelőseinek felderítésére is, ami a nyomozás legnehezebb része - mondta el Münch. Kifejtette: hivatalának célja, hogy azonosítsa az atrocitások felelőseit, bizonyítékokat gyűjtsön ellenük és igazságot szolgáltasson, akár Németországban is, ahol univerzális igazságszolgáltatás működik, ami lehetővé teszi, hogy bizonyos bűncselekmények esetében ott is ítéletet hozhatnak, függetlenül attól, hogy hol követték el őket.

Münch azonban megjegyezte, hogy mindez hosszú időt vehet igénybe, mert az ukrajnai háborúhoz köthető jogsértések vizsgálata még csak az elején tart.

A BKA munkáját segíti a német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) is, például azzal, hogy olyan, rádiós kapcsolaton keresztül folytatott beszélgetéseket rögzítettek, amelyekben orosz katonák ukrán civilek ellen elkövetett atrocitásokról meséltek egymásnak.

Münch szerint német nyomozók - nemzetközi felhatalmazással - személyesen is ellátogathatnak majd Ukrajnába.

Hirdetés