Törökország és Oroszország előzetes megállapodást kötött az ukrán mezőgazdasági termékek tengeri exportjának újraindításáról és egy – aknamentesítéssel együtt járó – kereskedelmi folyosó kialakításáról a Fekete-tengeren. Ukrajna hivatalosan nem kommentálta a tervezetet.
A török elnök, Recep Tayyip Erdogan katonai segítséget ajánlott fel a Fekete-tenger partján található Odessza kikötője körüli vizek aknamentesítésére, és hadihajóival biztosítaná az ukrán kereskedelmi flottát – írja a Bloomberg.
Ukrajna egyelőre nem adta áldását az egyezményre, mert attól tart, hogy az aknák eltávolításával megnyílik az út az oroszok előtt a kikötő bevételére. Törökország ugyanakkor az ENSZ támogatását kérné, ami reményei szerint elhárítaná Kijev biztonságot érintő aggályait. Az ukrán flotta mozgásának irányítására és biztonságának szavatolására Törökország Ankarában állítana fel központot.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter Twitter-bejegyzésében elmondta: "Putyin azt mondja, nem használná a kereskedelmi útvonalakat Odessza megtámadására. Ez ugyanaz a Putyin, aki azt mondta Olaf Scholz német kancellárnak és Macron francia elnöknek, hogy nem támadja meg Ukrajnát – napokkal azelőtt, hogy totális inváziót indított volna országunk ellen. Nem bízhatunk meg Putyinban, akinek üresek a szavai".
Putin says he will not use trade routes to attack Odesa. This is the same Putin who told German Chancellor Scholz and French President Macron he would not attack Ukraine — days before launching a full-scale invasion of our country. We can not trust Putin, his words are empty.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) June 6, 2022
A Bloomberg szerint az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov szerdán Ankarába utazik, hogy tovább tárgyaljon az elképzelésről. Lavrov egy hétfői sajtótájékoztatón elmondta: „Bízom benne, hogy hadseregeink meg tudnak állapodni arról, hogyan lehetne ezt a legjobban megszervezni, hogy a hajók átjussanak az aknamezőn“. Egyelőre nem tisztázott, hogy Ukrajna képviselteti-e magát a szerdai tanácskozáson.
Tarasz Kacska ukrán gazdasági miniszterhelyettes közleményében kifejtette: „A nem nyilvános tervezet kiszivárogtatásával Oroszország Ukrajnára akarja hárítani a felelősséget. Azonban tény marad, hogy az élelmiszerválságot Oroszország, egyedül Oroszország idézte elő“.
A megállapodásban a Kreml ragaszkodik ahhoz, hogy az Odesszába tartó ukrán hajókat átvizsgálja fegyverszállítmányok után, amitől Kijev mereven elzárkózik.
Kiürül a világ éléstára, amiből óriási baj lehet világszerte
Éhínséget okozhat az ukrajnai konfliktus, mert több népes országban is a háborúzó felektől szerezték be korábban a gabona nagy részét.