Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint csak idő kérdése, mikor foglalják vissza az oroszok által megszállt területeket, de elismerte, hogy a Donbaszban rendkívül nehéz a helyzet. A harcokban már több mint 240 gyermek halt meg. Ma van az orosz-ukrán háború 95. napja, kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Az ukrán elnök a televízióban közölte, hogy a város infrastruktúráját az oroszok a földdel tették egyenlővé, a lakóépületek több mint kétharmada szintén elpusztult.
Volodimir Zelenszkij ma a Telegramon közölte, hogy elbocsátotta a harkivi állambiztonsági szolgálat vezetőjét, amiért a háború első napjától kezdve nem dolgozott a város védelmében. Zelenszkij szerint a vezető csak magára gondolt. "Milyen indítékok alapján? Ezt majd a bűnüldöző szervek kiderítik" - mondta a szokásos országos beszédében.
Nagy hatótávolságú precíziós levegő-föld rakéták semmisítették meg az ukrán fegyveres erők egy nagy arzenálját a Dnyipropetrovszk megyei Krivij Rih városban, egy üzem raktárhelyiségeiben - ismertette Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a vasárnapi hadijelentést.
A tábornok közlése szerint az elmúlt napon nagy pontosságú légi rakéták három vezetési pontot, 25 élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulást, két tüzérségi üteget, egy Osza-AKM légvédelmi rakétaindítót, egy légi célfelderítő és -követő radarállomást, valamint öt lőszerraktárt számoltak fel.
A harcászati légierő repülőgépei két vezetési pontra, valamint 53 élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulásra mértek csapást, aminek következtében több mint 300 "nacionalista" életét vesztette, és mintegy 50 haditechnikai eszköz üzemképtelenné vált.
A beszámoló szerint az orosz légvédelem lelőtt egy ukrán Szu-25-ös repülőgépet, négy drónt és egy Szmercs rakétát. A rakéta- és tüzérségi csapatok 62 vezetési pontot, 596 élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulást, valamint 52 tüzérségi és aknavetőállást lőttek - mondta.
Az orosz védelmi tárca összesítése alapján az ukrán fegyveres erők a háború kezdete óta 183 repülőgépet, 128 helikoptert, 1049 drónt, 325 légvédelmi rakétarendszert, 3309 harckocsit és egyéb páncélozott harcjárművet, 447 rakétasorozatvetőt, 1722 tüzérségi löveget és aknavetőt, valamint 3270 speciális katonai járművet veszítettek.
Az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) közölte, hogy vizsgálatot indított egy brit parlamenti képviselő rokonának az ukrajnai konfliktusban játszott szerepe kiderítésére. A közleményben Grant néven megemlített férfi a gyanú szerint egy zsoldoscsoport orosz haditechnikai eszközök elleni támadását vezette. (MTI)
A Törökország, valamint a finn és svéd delegációk között folytatott e heti tárgyalások nem voltak kielégítők, és Ankara nem mondhat igent "terrorizmust támogató" országok NATO-csatlakozására - közölte Recep Tayyip Edrogan elnök a TRT Haber török műsorszolgáltató vasárnapi jelentése szerint.
Erdogan elnök május közepén a TRT török állami televízióban kijelentette, hogy Törökország továbbra sem támogatja Svédország és Finnország NATO-csatlakozását, ugyanis a két észak-európai ország szerinte több módon is támogatja a terrorszervezetnek minősített Kurdisztáni Munkáspártot (PKK). Ankara a PKK-val szövetséges szíriai kurd milícia, a Népvédelmi Erők (YPG) támogatását is a két skandináv ország szemére veti.
Azerbajdzsánból visszatérve Erdogan újságírók előtt a tudósítás szerint kijelentette, hogy "nem tisztességesek, sem őszinték".
"Amíg Tayyip Erdogan a Török Köztársaság elnöke, kétségtelenül nem mondhatunk igent olyan országok NATO-belépésére, amelyek a terrorizmust támogatják" - jelentette ki Erdogan a repülőgép fedélzetén a Hürriyet című török napilap szerint.
Erdogan elmondta azt is, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Erdogan legutóbb április 26-án és 28-án tárgyalt telefonon Putyinnal.
Az elmúlt napokban számos alkalommal összegyűltek Brüsszelben az EU-hoz akkreditált nagykövetek, azonban nem sikerült eredményt elérni. A vasárnap délutáni egyeztetés szintén eredménytelen volt, a legfrissebb hírek szerint hétfőn délelőtt még egy tárgyalás lesz a délután kezdődő csúcstalálkozó előtt.
Ami az olajembargót illeti, információink szerint jelenleg az a változat van a tagállamok előtt, hogy a Magyarországra is orosz olajat szállító Barátság kőolajvezetéken kívül valamennyi szállítmányt érinti a hatodik szankciós csomag keretében kivetett behozatali tilalom.
Ez tulajdonképpen az, amit Magyarország szeretne, azonban az EUrologus információi szerint ez sem elegendő Orbán Viktornak.
Azt szeretné ugyanis elérni a magyar kormány, hogy az EU adjon garanciát az ország energiaellátására arra az esetre is, ha a Barátságon keresztül valamilyen ok miatt nem érkeznek energia.
A hagyományos orosz és ukrán konyha egyesítésével igyekszik ellensúlyozni a háború korbácsolta ellenséges érzelmeket egy új párizsi étterem, ahol kiderült, nincs különbség a receptek között.
Oroszország május 29-én 10 alkalommal lőtte az észak-ukrajnai régiókat - jelentette az ukrán Állami Határőrszolgálat.
⚡️ Russians heavily shell Sumy Oblast, Chernihiv Oblast.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) May 29, 2022
Russia shelled the northern Ukrainian regions 10 times on May 29, the State Border Guard Service reported.
Az ENSZ szerint 1,8 millió ukrán menekült ment vissza, de számos kérdést vet fel az újjáépítés és a kártalanítás ügye.
Az Oroszország elleni olajembargóról hétfőn és kedden tartandó EU-csúcs előtt Robert Habeck német gazdasági miniszter az egység repedezéséről beszélt, nyilvánvalóan Magyarországra is gondolva.
Olyan heves bombázások folynak Luhanszkban, hogy a károk és a veszteségek mértékét fel sem lehet mérni – mondta a térség kormányzója. Közben Volomidir Zelenszkij ukrán elnök Harkivba látogatott, és ezzel február óta először jelent meg a nyilvánosság előtt Kijeven kívül.