Világ 2022. május. 21. 08:39

Finnország mostantól nem kap orosz gázt, 100 ezer katonát ígér az USA az európai NATO-tagoknak - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Ahogy azt megígérték, Finnországba szombat reggeltől nem küld Oroszország gázt. Az Egyesült Államok kilátásba helyezte, hogy 100 ezer katonája lehet Európában, ha az oroszok tovább fenyegetik a NATO-csatlakozásra készülő országokat. Eközben pedig azt találgatják, mi történhet az után, hogy Mariupol elfoglalásával Oroszország három hónap alatt az első sikerét elérte.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Most érkezett

"Eltörtük a világ egyik legerősebb hadseregének gerincét. Nem fognak talpra állni az elkövetkező években" – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök abban a CNN-nek adott interjúban, amit hároméves elnöki jubileuma alkalmából készült.

Kitartott amellett, hogy győzelmet fog aratni az ukrán hadsereg az orosz invázióval szemben, és a „véres csaták után diplomáciával ér véget a háború”. „Hazahozzuk őket" – mondta a mariupoli Azovsztal acélgyár védőiről, akik két hónapos hősies küzdelem után a napokban megadták magukat.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

„A terror taktikája” - így jellemezte az ukrán hadsereg az oroszok herszoni stratégiáját, azzal vádolják ugyanis az oroszokat, hogy nem engedik kimenekíteni a civileket az ostrom alatt lévő településekről. A falvak humanitárius válság közelében vannak az ukrános szerint. A CNN-nek nyilatkozók kritikus gyógyszerhiányról, valamint az ottmaradt ukránok zaklatásáról számoltak be.

Az idei wimbledoni tenisztornán nem osztanak világranglistapontokat – jelentette be a férfi teniszversenyeket koordináló ATP, nem sokkal később pedig a női szövetség, a WTA is csatlakozott hozzájuk. Ez a lépés arra volt a válasz, hogy a wimbledoni szervezők nem engedélyezték az orosz és a fehérorosz teniszezők indulását.

Az ATP közleményében arról írtak: a szervezet elítéli Oroszország Ukrajna elleni agresszióját, felfüggesztette a moszkvai ATP Tour-versenyt, és humanitárius támogatást nyújt Ukrajnának, valamint közvetlen pénzügyi támogatást a háború miatt kárt szenvedő sportolóknak, de az alapvető fontosságú, hogy a játékosok érdemeik alapján és megkülönböztetés nélkül, a nemzetiségüktől függetlenül részt vehessenek a versenyeken.

Az ukrán elnök a Reuters szerint azt javasolta, hogy az Ukrajnát támogató államok adják írásba: a náluk lefoglalt orosz vagyont egy kártérítési alapba tegyék be, ebből finanszírozzák a háború után az Ukrajnát ért károk helyreállítását.

Volodimir Zelenszkij arról is beszélt, ezzel érezné meg Oroszország igazán a súlyát minden egyes rakáténak, amit kilő Ukrajnára. Arról egyelőre nincs információ, hogy a megszólított országok vezetői mit gondolnak az ötletről.

Az amerikai hírszerzés nem számol azzal a lehetőséggel, hogy az orosz közvéleményben akkora fordulat következne be, hogy sikerülne kikényszeríteni a háború lezárását - értesült a CNN. Azt sem tartják valószínűnek, hogy az oroszok többsége Vlagyimir Putyin ellen fordulna akkor sem, ha elhúzódik vagy kudarcos lesz a háború.

Hirdetés