A Fülöp-szigetek nemrég megválasztott elnöke, Ferdinand Marcos Jr a kínai elnökkel megállapodott abban, hogy erősítik a két ország együttműködését. A Fülöp-szigetek stratégiai pozíciója a Dél-kínai tengeren és Kína egyre expanzívabb külpolitikája együtt okot adhat némi aggodalomra.
A Fülöp-szigetek jövendő elnöke, Ferdinand Marcos Jr – Ferdinand Marcosnak, az országot több mint 20 éven keresztül irányító autokratának a fia – szerdán telefonon egyeztetett Hszi-Csin-pingel, a Kínai Népköztársaság elnökével a két ország közti kapcsolatok szorosabb fonásáról, írja a Reuters.
Peking kijelentette, hogy támogatják Marcos "független külpolitikáját" – ez minden bizonnyal az Egyesült Államoktól független külpolitikát jelenti. Hszi elismerte a 64 éves leendő elnök apjának, a Fülöp-szigetek egykori diktátorának szerepét a két ország közti diplomáciai kapcsolatok megnyitásában.
"Az előre vezető út az, hogy kapcsolatainkat nem csak diplomáciai, nem csak kereskedelmi, hanem kulturális, oktatási és egészségügyi téren is bővítsük, így kezelve azokat a kisebb nézeteltéréseinket, amelyek jelenleg még fennállnak" – ezt már Marcos mondta a két ország együttműködéséről.
A Fülöp-szigetek és Kína viszonya az elmúlt években eléggé megromlott Peking kiterjedt területi követelései, valamint parti őrségének és halászflottáinak fellépése miatt. A két ország között elterülő Dél-kínai tengeren keresztül évente legalább 3,4 billió dollár értékű kereskedelmi forgalom zajlik.
Marcos a szavazatok közel 59 százalékával nyerte meg az elnökválasztást – június végén léphet hivatalba. Sok elemző arra számít, hogy Marcos szorosabb kapcsolatokra törekszik majd Pekinggel, folytatva Rodrigo Duterte leköszönő elnök politikáját, miközben fenntartja a szoros kapcsolatokat a védelmi szövetségessel és egykori gyarmatosító hatalommal, az Egyesült Államokkal.
Az apja diktatúráját megszépítő Ferdinand Marcos tarolt a Fülöp-szigeteken
Fölényesen nyerte a hétfői elnökválasztást a Fülöp-szigeteken az ifjabb Ferdinand Marcos, aki mindent megtett azért, hogy a szavazók kedvezőbb színben lássák a néhai apja egykori diktatúráját. A hatalomra jutását segítette, hogy a demokráciától jobb életet hiába remélő lakosság vevőnek bizonyult a távozó Rodrigo Duterte képviselte autoriter megoldásokra, és beletörődött a politikusdinasztiák uralmába.