Vasárnap 10-en vesztették életüket egy rasszista indíttatású tömeggyilkosságban Buffalóban, itt tartott érzelmes beszédet az amerikai elnök kedden.
A New York állambeli Buffalóban mondott beszédet Joe Biden kedden, ahol vasárnap egy 18 éves férfi előre kitervelt és célzottan rasszista indíttatású támadást hajtott végre egy szupermarketben, 10 embert megölve és többet megsebesítve. A férfi több mint 350 kilométert vezetett, hogy a feketék lakta városrészben gyilkoljon, rasszista mondatokat üvöltött a támadás közben (melyet közben a Twitchen streamelt két percen át, amíg el nem távolította az oldal), és katonai ruházatot viselve támadt rá az áldozatokra egy gépfegyverrel, amelyet legálisan szerzett be annak ellenére, hogy korábban gimnazistaként már felfigyeltek a rasszista indulataira. A támadó a merénylet előtt egy, a fehér felsőbbrendűséget hirdető kiáltványt tett közzé az interneten, amelyben többek között azt a lakosságcsere-elméletet is boncolgatta, amelyet Orbán Viktor is megemlített beiktatásakor hétfőn, utalva arra a konteóra, hogy „bizonyos erők” migránsokkal akarják pótolni a népességből hiányzó gyerekeket.
Keddi beszédében az amerikai elnök érzelmesen és határozottan állt ki a rasszista és fegyveres támadásokkal szemben: úgy fogalmazott, hogy a „fehér felsőbbrendűség méreg, a hallgatás pedig cinkosság.” Kiemelte, hogy „Amerikában a gonosz nem győzhet”, Buffalóban pedig megint csak ártatlan emberek estek áldozatául egy gyűlöletteljes és perverz ideológiának, amely a félelemben és a rasszizmusban gyökeredzik.
Az elnök személyes történeteket is beleszőtt beszédébe, kiemelve azt, hogy az áldozatok között volt egy férfi, aki épp a 3 éves fiának vett volna születésnapi tortát, ehelyett pedig a gyermeke azt kérdezheti, hol van most az édesapja.
Biden szerint a gyűlöletet a média, a politika, az internet, és a radikalizálódott mérges, elszigetelt és elveszett egyének fűtik, akik attól rettegnek, hogy „a mások” kirekesztik őket, és ezért mindenkit, aki tőlük különbözik, lenéznek. Az elnök visszautasította a fehér felsőbbrendűség hazugságait, ráerősítve a 2020-as elnöki kampányának egyik fő üzenetére, a faji alapú gyűlölet elleni harcra.
Az Egyesült Államokban csak idén 198 (!) fegyveres tömeggyilkosság (azaz olyan lövöldözés, ahol legalább 4 ember meghalt) történt, ráerősítve a fegyverreform időszerűségére. A rasszista indíttatás csak tetézi a problémákat, hiszen az elmúlt években több ehhez hasonló tömegmészárlás is történt, mint például a texasi El Pasóban latinok ellen, egy pittsburghi zsinagógában a zsidó közösség ellen, a charlestoni, szintén feketék ellen, illetve Orlandóban a melegek ellen elkövetett támadások.