Világ 2022. május. 15. 08:19

A finn és a svéd parlament hétfőn tárgyalja a NATO-csatlakozást, Zelenszkij megvádolta Macront - ukrán háború percről percre

Ez történt vasárnap.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Az ukrán hatóságok legalább 10 aktív nemi erőszakkal kapcsolatos nyomozást folytatnak az orosz csapatok bevonásával, és még több vizsgálat van folyamatban, beleértve a gyermekek és férfiak állítólagos megerőszakolását is.

Katerina Pavlicsenko ukrán belügyminiszter-helyettes azt mondta, az erőszak egyfajta "fegyver" háborús körülmények között. Azt ígérte, mindent megtesznek annak érdekében, hogy ezeket a bűncselekményeket rögzítsék, és végül nemzetközi bíróság vizsgálja meg azokat.

Ahelyett, hogy az áldozatok jelentkezésére várnának, a belügyminisztérium speciális rendőrségi csoportokat hozott létre, hogy felhívják a helyi közösségek figyelmét arra, hogyan lehet bejelenteni az orosz katonák által elkövetett szexuális erőszakkal kapcsolatos bűncselekményeket, valamint tanácsot adjanak abban, hova lehet segítségért fordulni.

"Nehéz és mélyen érzékeny feladatról van szó, mert sok áldozat túlságosan traumatizált ahhoz, hogy beszéljen, vagy nem hajlandó feljelenteni a támadót" - mondta a miniszter-helyettes.

(Guardian)

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Volodomir Zelenszkij ukrán elnök a RAI 1 olasz köztelevíziónak pénteken azt mondta, "nem vagyunk hajlandók területet veszíteni azért, hogy megmentsük valamit vagy valakit". Volodimir Zelenszkij szerint Emmanuel Macron "egy nem túl korrekt" javaslatot tett azért, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök "arcvesztés" nélkül kerüljön ki a háborúból.

"Felesleges megoldást kínálni Oroszországnak, és Macron hiába próbálkozik" - fogalmazott az ukrán elnök. "Tudom, hogy eredményeket akart elérni az Oroszország és Ukrajna közötti közvetítésben, de nem sikerült" - tette hozzá Volodimir Zelenszkij, utalva arra, hogy az ukrajnai orosz invázió kezdete óta rendszeresen beszél telefonon a francia elnökkel.

A francia elnöki hivatal cáfolja, hogy Emmanuel Macron önállóan élne bármilyen javaslattal Moszkva vagy Kijev irányában.

"A köztársasági elnök soha semmiről nem tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Zelenszkij elnök beleegyezése nélkül, és soha nem kért engedményt az ukrán elnöktől. Mindig is azt hangoztatta, hogy az ukránoknak maguknak kell dönteniük arról, hogy miről tárgyalnak az oroszokkal" - olvasható az Elysée-palota közleményében.

(MTI)

A fegyveres erők vezérkarának szóvivője szerint az orosz egységek "jelentős veszteségeket szenvedtek el mind a katonák számát, mind a felszerelésüket tekintve", miközben nyugat felé igyekeztek Luhanszk és Donyeck régiók határáig - írja a CNN.

Az ukránok azt is közölték, hogy az orosz erők Harkiv városától északra és keletre megpróbálják megvédeni saját pozícióikat, hogy "megakadályozzák az ukrán csapatok előrenyomulását Ukrajna államhatáráig" -, miközben folytatják az Ukrajna által nemrégiben visszafoglalt városok és falvak ágyúzását.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter felszólította Németországot, hogy vállaljon vezető szerepet abban a folyamatban, amely Ukrajna Európai Uniós tagjává válik - írja a CNN. Vasárnap közzétett videójában elmondta, hogy a hét eleji berlini látogatása során „nagyon racionális megbeszélést folytatott a németekkel arról, hogy Ukrajna az EU részévé váljon”.

Mint közölte, elkerülhetetlen, hogy Ukrajna előbb-utóbb tagjelölti státuszt kapjon. A németek választhatnak, hogy vezessék ezt a folyamatot vagy nélkülük is megtörténik – tette hozzá.

Oroszország állítólag azt tervezi, hogy akár 2500 tartalékosokat küld az ukrajnai háborúba, akiket most a Voronyezs, Belgorod és Rosztov régiókban lévő kiképzőközpontokban képeznek ki.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár vasárnap azt mondta, "Ukrajna megnyerheti ezt a háborút".

Hozzátette, "Oroszország ukrajnai háborúja nem úgy zajlik, ahogy Moszkva tervezte. Nem sikerült bevenni Kijevet. Harkiv környékéről visszavonulnak, a donbásszi nagy offenzívájuk megakadt. Oroszország nem éri el stratégiai céljait".

Stoltenberg szerint az ukránok bátran védik a hazájukat, a NATO pedig segítségül több milliárd dollár értékű biztonsági támogatást juttat el Ukrajnának.

A szövetségesek határozott támogatásukról biztosították Ukrajnát, és "tovább erősítették a NATO elrettentő erejét a védelemmel és a háború hosszabb távú következményeivel kapcsolatban, beleértve az Oroszországgal szembeni jövőbeli álláspontunkat is" - tette hozzá.

Emellett "a NATO ajtaja nyitva áll" Svédország és Finnország előtt, "történelmi jelentőségűnek" nevezve a csatlakozási szándékukat.

(CNN)

A Svédországban kormányzó szociáldemokraták vasárnap közölték, hogy támogatják az ország NATO-csatlakozását, felhagyva az évtizedek óta tartó ellenállással Oroszország ukrajnai inváziója után.

Miután Finnország már beadta kérelmét, Magdalena Andersson svéd miniszterelnök most már szinte biztos, hogy napokon belül hivatalos kérelmet nyújt be - írja a Reuters.

Korábban Törökország fogalmazott meg aggályokat a két ország csatlakozása miatt, de a NATO főtitkár vasárnap azt mondta, Ankara nem fogja blokkolni a bővítést, és igyekeznek mindent megtenni, hogy eloszlassák az aggályaikat.

Az Ukrajnába hazatérők száma ötödik napja folyamatosan meghaladja az országból elmenekülőkét - jelentette vasárnap az ukrán állami határőrszolgálat.

A közlemény szerint szombaton "csaknem 46 ezren érkeztek, ebből több mint 42 ezren ukránok".

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága adatai szerint a háború kezdete óta mostanáig 6,111 millió ember hagyta el Ukrajnát, ebből 3,316 millióan utaztak ki Lengyelországba, 957,98 ezren Romániába és Moldovába, 800,1 ezren Oroszországba, Magyarországra 594,66 ezren, Szlovákiába 415,4 ezren, Fehéroroszországba pedig 27,31 ezren.

(MTI)

A NATO főtitkára abban bízik, sikerül eloszlatni Törökország aggodalmait Finnország és Svédország NATO-csatlakozásával kapcsolatban úgy, hogy azok ne késleltessék a bővítést.

Jens Stoltenberg azt mondta, Törökország világossá tette, hogy nem akarja blokkolni az északi államok tagsági kérelmét. Hozzátette, a két ország csatlakozásáig a NATO igyekszik erősíteni a térségbeli jelenlétét.

Finnország ma jelentette be, hogy beadja a csatlakozási kérelmét.

Sauli Niinistö finn elnök a CNN-nek azt mondta, amikor legutóbb beszélt Vlagyimir Putyin elnökkel országa NATO-csatlakozásáról, Putyin kimért volt, de nem fenyegető.

Putyin hibának tartja Finnország NATO-csatlakozását, de a finn elnök elmondása szerint azt is mondta, "nem fenyegetjük önöket."

A tárgyalás Niinistö szerint nyugodt és higgadt volt.

A finn elnök azután beszélt erről, hogy hivatalosan is bejelentették, Finnország benyújtja csatlakozási kérelmét a NATO-hoz.

Hirdetés