Világ Deutsche Welle 2022. május. 15. 20:00

Gerhard Schröder: a Putyint védő német exkancellár mérhetetlen bukása

Nem akar elhatárolódni Putyintól, és nem akarja feladni jól jövedelmező oroszországi állásait Gerhard Schröder, Németország korábbi szociáldemokrata kancellárja. A politikus makacs viselkedése már annyira kellemetlen, hogy a Bundestag költségvetési bizottsága megkurtítaná élethosszig járó apanázsát, de sokan megváltozott személyiségéről is pletykálnak. A Deutsche Welle riportja egy politikai tekintély teljes összeomlásáról.

Gerhard Schröder április 7-én töltötte be a hetvennyolcadik életévét, ami remek alkalom lett volna egy nagyszabású ünnepségre. Nem csoda, hiszen Schröder 1990 és 1998 között Alsó-Szászország miniszterelnöke volt, 1998 októberétől 2005 novemberéig pedig a Német Szövetségi Köztársaság hetedik kancellárja. A hetvenedik születésnapját – akkor épp Alsó-Szászország fővárosának is díszpolgára volt – még kétszáz vendéggel közösen ünnepelte a hannoveri városházán tartott fogadáson.

Christoph Hardt/Geisler-Fotopress/picture alliance

Azóta Schröder elvesztette a díszpolgári címét és lemondott a Hannover 96 labdarúgó egyesületben is a tagságáról – mielőtt kidobták volna. Ma már az is kérdéses, egyáltalán oda lehetne-e csalogatni elég vendéget egy nagyszabású születésnapi ünnepségre. Azzal, hogy a volt kancellár továbbra sem hajlandó lemondani orosz energiaipari cégekben betöltött felügyelőbizottsági tisztségeiről, valamint elhatárolódni Vlagyimir Putyin elnöktől, teljesen elszigetelte magát. Barátok és egykori politikai pályatársak fordultak el tőle, név nélkül annyit árulnak el, Schröder ma már nem hall meg semmilyen érvet és kifogást.

Kiutasították a vendéglőből

A volt kancellárnak megváltozott az általános megítélése, már régen nem látják őt mindenütt szívesen. Amikor például május elején ötödik feleségével, Soyeon Schröder-Kimmel az északi-tengeri Norderney szigetére utazott, egy helyi séf azonnal kitiltotta őt a vendéglőjéből, egyúttal utasította három sörözőjének személyzetét, hogy egyik helyre se engedjék be Schrödert.

„Ezt nevezem én helyénvaló és következetes cselekedetnek” – írta az egyik kommentelő a vendéglős Facebook-oldalára. „Kitüntetést érdemelne a vendéglő ezért a bátor és fontos gesztusért!” – fogalmazott egy másik.

A berlini nagypolitika már korábban elhatárolódott az egykori kormányfőtől, és most egy lépéssel tovább is mennek. A Bundestag költségvetési bizottsága ugyanis nemsokára dönthet arról, hogy megkurtítják az exkancellár élethosszig biztosított, adóból finanszírozott apanázsát, melynek iroda- és szolgálatigépkocsi-használat és saját titkárság is a része. Németország pénzügyminisztere és Szabaddemokrata Pártjának (FDP) vezetője, Christian Lindner Schröder juttatásainak teljes megvonását követeli. A német Baloldali Párt (Linke) parlamenti frakciójának kérdése nyomán az is kiderült, hogy a Gerhard Schröder személye körüli állami kiadások elérik az évi félmillió eurót.

Schrödernek ugyanakkor irodai munkatársai már nincsenek:

márciusban valamennyien felmondtak, és áthelyezésüket kérték a Bundestagon belül.

Még korábbi irodavezetője és beszédírója sem akart neki dolgozni többé, pedig húsz évet töltöttek együtt szoros munkakapcsolatban.

Az FDP párt főtitkára, Bijan Djir-Sarai szintén támogatja a követelést, hogy Schrödertől vonják meg az összes támogatást. A zöldpárti európai parlamenti politikussal, Reinhard Bütikoferrel együtt még szankciók bevezetését is javasolták a volt kancellárral szemben.

„Elvégre azokat az érdekcsoportokat akarjuk szankcionálni, amelyek a Putyin-rendszer haszonélvezői. Ezért nagyon is kézenfekvő megvizsgálnunk, hogy Schröder milyen szerepet tölt be ebben a rendszerben” – érvelt Djir-Sarai.

Gerhard Schröder nemrég hosszú interjút adott a New York Timesnak. A lap értesülései szerint az exkancellár körülbelül évi egymillió eurót (380 millió forintot) keres az orosz energiaiparban betöltött különböző tisztségeinek köszönhetően. 2005-ben, nem sokkal azután, hogy leköszönt kormányzati posztjáról, beszállt az Északi Áramlat (Nord Stream) gázvezeték-üzemeltető vállalatba, ahol a mai napig a részvényesi bizottság elnöke. Emellett a Rosznyeft orosz állami energiaipari óriás felügyelőbizottságának, valamint az Északi Áramlat 2 részvénytársaság igazgatótanácsának is elnöke.

A Bundestag kereszténydemokrata-keresztényszociális (CDU/CSU) frakciója most azt javasolja, hogy Schrödert egyszerűen tiltsák el attól, hogy az orosz energiaiparnak dolgozzon.

„Ez viszonylag könnyen megoldható a tevékenységek betiltásával” – magyarázta a CDU parlamenti képviselője, Thomas Heilmann, aki már hivatalosan felkérte a Bundestag tudományos szolgálatát, hogy elemezze, miként lehetne ezt jogszerűen megtenni. Azokat az összegeket, amelyeket Schröder mégis megkapna, teljes egészében az államkasszába kellene befizetnie.

Kétségbeejtő viselkedés

Pártjában, az SPD-ben hónapok óta próbálják rávenni Gerhard Schrödert, hogy adja fel oroszországi tisztségeit – sikertelenül. A volt kancellár álláspontja mindig is az volt, hogy úgy éli az életét, ahogyan neki tetszik, és ez senkire sem tartozik. Az SPD vezetője, Lars Klingbeil másképp látja a dolgot.

„Egy agresszorral, egy háborús uszítóval, mint amilyen Putyin, nem üzletel az ember. Tudomásul kellene vennie Schrödernek, hogy Németország egykori kancellárja soha nem számíthat magánembernek, bármit is cselekedjen. Különösen nem olyan helyzetben, mint a jelenlegi” – írta Klingbeil a közösségi médiában nem sokkal azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.

Schröder sem akkor, sem később nem reagált Klingbeil nyilatkozatára. Időközben az SPD-ben tizennégy kizárási kérelmet terjesztettek be ellene. Az eljárás azonban bonyolult és jó ideig elhúzódhat. Az SPD társelnöke, Saskia Esken szerint az lenne a legjobb megoldás, ha az egykori kormányfő önként távozna a pártból. Erre korábban fel is szólította már Schrödert. Lars Klingbeil ugyancsak állást foglalt azóta az ügyben. Mint mondta, „szerette volna, ha Gerhard Schröder a jó oldalra áll ebben a történelmi helyzetben. Ő azonban a rosszat választotta.”

Gerhard Schröder gratulál Vlagyimir Putyinnak újabb, 2018-as elnöki beiktatásához Moszkvában.
Alexei Druzhinin/Sputnik/Kremlin/picture alliance

Schröder erre sem reagált. Ehelyett a New York Timesnak adott interjúban még kifejezetten meg is védte Putyint azokkal a vádakkal szemben, amelyek a Kijev külvárosában, Bucsában lemészárolt civilek miatt érték az orosz elnököt. Schröder a NYT újságírójának elmondta, hogy szerinte a parancsok nem is Putyintól érkeztek, hanem „alacsonyabb szinteken” hozták meg őket. Az exkancellárnak bizonyára elkerülte a figyelmét, hogy Putyin utólag kitüntette a Bucsában szolgálatot teljesítő és a mészárlásban részt vett orosz katonákat.

Alsó-Szászország korábbi igazságügyi minisztere, Christian Pfeiffer, az exkancellár régi párttársa személyiségváltozásra utaló, aggasztó jeleket vél felfedezni Schröder nyilatkozataiban

„Az az ember, akit most látunk és hallunk, nem ugyanaz a Gerhard Schröder, akit kancellár korából ismerünk. Putyin háborújával kapcsolatos álláspontja mögött pedig valamiféle hamis szolidaritás és jellemgyengeség áll” – mondta Pfeiffer a Redaktionsnetzwerk Deutschland nevű hírügynökségnek.

Björn Engholm, aki a kilencvenes évek elején Schleswig-Holstein miniszterelnökeként és az SPD elnökeként tanúja volt a későbbi kancellár politikai felemelkedésének, úgy fogalmazott:

Gerhard Schrödernek valójában mindig is csak egyetlen ember számított, és azt Gerhard Schrödernek hívják. Ez a mai napig így van”.

Schröder világ életében hiú ember volt, mindannyiszor ezzel az attitűddel lépett a nyilvánosság elé” – mondta Engholm a Digitaler Frühschoppen (Digitális Reggeli Korsó) című népszerű podcastban. Épp ezért azt lehetett sejteni, hogy Schröder mindent megtesz majd státusza és presztízse megőrzése érdekében. Beleértve azt is, hogy lemond az orosz energiaiparban betöltött tisztségeiről. „A tény, hogy ezt a lépést nem teszi meg, mélységesen meglep.”

A korábbi külügyminiszter és SPD-pártelnök Sigmar Gabriel (jobbról a második) egyike azon keveseknek az SPD-ben, akik még kapcsolatot tartanak az exkancellárral. A felvétel Schröderék 2018-ban tartott esküvőjén készült.
K.U. Werner/AP/picture-alliance

Közben a média a volt kancellár alkoholfogyasztási szokásaival kapcsolatban is találgat, miután a New York Times-nak adott interjú alatt, kritikusain élcelődve, Schröder állítólag bőségesen fogyasztott az odakészített fehérborból.

2020-ban, két évvel az esküvőjük után Soyeon Schröder-Kim az NDR egyik talkshow-jában elmesélte, hogy férje még az esküvőjük előtt megígérte neki: ezentúl legfeljebb napi két pohár bort iszik majd. Ehhez állítólag tartja magát, „néhány kivételtől eltekintve”. A koreai származású Schröder-Kim azt állítja, ő maga nem lett ugyan a férje hatására borrajongó, „mégis gyakran együtt iszik vele, csak, hogy a férje kevesebbet igyon”.

Szerző: Sabine Kinkartz A fordítást készítette: Valaczkay Gabriella

További Deutsche Welle-tartalmak a DW magyar nyelvű Facebook-oldalán találhatóak.

A Deutsche Welle (DW) és a HVG együttműködése keretében heti rendszerességgel jelennek meg DW-s helyszíni riportok, beszámolók vagy elemzések a hvg.hu-n. A DW egy német közszolgálati hírcsatorna, amely a világ 32 nyelvén tudósít. Újságírói jelen vannak Európa és a világ minden táján. A hvg.hu minden héten a teljes tudósítói hálózat legérdekesebb cikkeiből válogat.
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.