Világ 2022. május. 13. 05:40

Az EU 500 millió eurót ad az ukránoknak, a britek szerint vakmerő lépésekre kényszerülnek az orosz parancsnokok – percről percre a háborúról

Josep Borrell uniós csúcsdiplomata beszélt arról is, hogy reményei szerint az elkövetkezendő napokban megszülethet a megállapodás az olajembargóról, az ukrán csapatok sikeresen megakadályoztak egy orosz folyami átkelési kísérletet a Szjevjerodonecktől nyugatra fekvő Sziverszkij Donyec folyón. Hetvenkilencedik napja tart az orosz-ukrán háború, kövesse a legfontosabb eseményeit itt!

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Szombaton felfüggeszti Oroszország Finnország felé a villamosenergia exportját – írja a BBC a finn elektromos hálózatot üzemeltető Fingrid közleménye alapján. A Fingrid azt írta, hogy az orosz szállító azért nem exportál több villamosenergiát Finnország felé, mert állításuk szerint problémák akadtak annak kifizetésével.

Az oroszok bejelentése alig egy nappal azután történt, hogy Finnország hivatalosan is jelezte csatlakozási szándékát a NATO-hoz.

Finnország saját energiaszükségleteinek mindössze tíz százalékát fedezi orosz forrásból, a Fingrid szerint pedig Svédországból pótolni tudják a most kieső mennyiséget. A vállalat hozzátette: céljuk az, hogy 2023-ra öneállátók legyenek villamos energia terén.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Az Eneos olajimportjának kevesebb mint 5 százalékát tette ki az orosz olaj, amiből az utolsó szállítmány még áprilisban érkezett.

Búcsút mondott az orosz olajnak a legnagyobb japán olajcég

A kormány lényegében teljes és korlátlan mentességet kíván az importtilalom alól, ezért Ursula von der Leyen személyes közbenjárása ellenére sem fogadja el az unió orosz olajjal ­szembeni embargóját, hacsak az EU nem garantálja a magyar energiaellátá­st.

Több mint hat hét után először, telefonon beszélt egymással Olaf Scholz német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök. A német politikus Twitter-bejegyzésében számolt be a 75 perces egyeztetésről, amelyen több témát is érintettek a vezetők. A kancellár felhívta az orosz elnök figyelmét arra, hogy valóságalapot teljesen nélkülöző az oroszok azon állítása, amely szerint Ukrajnában nácik uralkodnak.

Scholz az orosz elnök figyelmét arra is felhívta, hogy hazája felelősséget visel a globális élelmezési helyzetért.

A beszélgetésről Scholz hivatala is közleményt adott ki, amely szerint a kancellár az ukrajnai, és különösen a már hónapok óta orosz ostrom alatt álló Mariupolban kialakult helyzetre és a háború következményeire tekintettel „sürgette az orosz elnököt, hogy érjen el előrelépést a mielőbbi tűzszünet, a humanitárius helyzet javítása és a konfliktus diplomáciai megoldásának keresése” ügyében. A kancellár „egyértelműen visszautasította azt a vádat, hogy Ukrajnában elterjedt volna a nácizmus”.

Mint írták, Olaf Scholz és Vlagyimir Putyin „az orosz támadó háború miatt különösen feszült globális élelmezési helyzetről is tárgyalt", amellyel kapcsolatban a kancellár „emlékeztetett Oroszország különleges felelősségére".

Korábban már írtunk róla, hogy a Kreml közleménye szerint Putyin az ukrajnai háború logikájáról, „náci ideológiát valló ukrán fegyveresek által elkövetett durva jogsértésekről” és a tárgyalások Kijev általi akadályozásáról beszélt. Szerdán Olaf Scholz Volodomir Zeleszkij ukrán elnökkel egyeztetett telefonon.

„Figyelembe véve az Egyesült Királyság országunkkal szembeni rendkívül barátságtalan irányvonalát, az anyagi veszteségek és egyéb lehetséges problémák elkerülése érdekében azt javasoljuk, hogy az orosz állampolgárok lehetőleg tartózkodjanak az Egyesült Királyságba történő utazástól és a brit vízum igénylésétől” – közölte az orosz külügyminisztérium.

Oroszország tíz román diplomatát utasított ki, válaszul Bukarest hasonló intézkedéseire – közölte az orosz külügyminisztérium. Az intézmény ezután egy külön nyilatkozatban bejelentette, hogy társához hasonlóan a bolgár nagykövetség egyik tagját is kiutasítják.

Az orosz elnök telefonon tárgyalt Olaf Scholz német kancellárral, és részletesen felvázolta neki az ukrajnai háború logikáját és célját – írja a The Guardian a Kreml pénteki közleménye alapján. Moszkva szerint orosz elnök arról is beszélt, hogy Ukrajnában jelenleg is „intézkedések zajlanak a civilek biztonsága érdekében”, amit Putyin és a Kreml „különleges katonai műveletnek” nevezett.

Az orosz elnök felhívta a német vezető figyelmét a „náci ideológiát valló ukrán fegyveresek” által elkövetett „durva jogsértésekre” és arra, hogy Kijev „hatékonyan akadályozta” az orosz–ukrán tárgyalásokat – fogalmaztak a közleményben, amely szerint az orosz elnök és a német kancellár megállapodott abban, hogy további tárgyalásokat folytat majd.

Hirdetés