Világ hvg.hu 2022. április. 27. 19:15

Cáfolja a Kreml, hogy megegyeztek volna a föld alatt rekedt civilek evakuálásáról az ENSZ-szel

Először az ENSZ-főtitkár arról számolt be, hogy sikerült megegyezni: az ENSZ és a Nemzetközi Vöröskereszt jelen lehet a mariupoli Azovsztal gyárkomplexum alatt rekedt több száz civil kimentésénél. A Kreml szerint viszont ez még odébb van.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

António Guterres ENSZ-főtitkár és Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden találkozott először egymással, mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát. A tárgyalás után az ENSZ bejelentette, megegyeztek az Azovsztal, Mariupol ostrom alatt álló acélgyárának evakuálásnak megszervezésében – írja az AP.

Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője elmondta, hogy az orosz elnök és az ENSZ-főtitkár „a humanitárius segítségnyújtásra és a civilek konfliktusövezetekből való evakuálására vonatkozó javaslatokról tárgyalt, külön megemlítve a mariupoli helyzetet”.

Elvileg megegyeztek abban is – mondta –, hogy az ENSZ-nek és a Nemzetközi Vöröskeresztnek részt kell vennie a civilek evakuálásában az acélkomplexumból, ahol a délkeleti város ukrán védői továbbra is kitartanak. Az evakuálásról további megbeszéléseket folytat az ENSZ humanitárius hivatala és az orosz védelmi minisztérium.

A csaknem két órán át tartó megbeszélés alatt Putyin és Guterres a már jól lismert hosszú, fehér asztal két végén ültek egy vörös színnel szegélyezett, aranyfüggönyös szobában.

Később a Kreml cáfolta, hogy megegyezés született volna. "Az ENSZ és a Nemzetközi Vöröskereszt részvétele az evakuációban még tárgyalás alatt áll" – mondta Dimitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője. 

Guterres bírálta Oroszország katonai akcióját, és sürgette Moszkvát, hogy engedélyezze az acélgyárban rekedt civilek evakuálását.

Putyin válaszul azt állította, hogy az orosz csapatok humanitárius folyosókat ajánlottak fel az üzemben megbúvó civileknek, de szerinte az erőmű ukrán védői pajzsként használták a civileket, és nem engedték őket távozni.

A szerteágazó Azovsztal területet az orosz támadások szinte teljesen megsemmisítették, de ez a szervezett ukrán ellenállás utolsó helyszíne Mariupolban. Becslések szerint 2000 katona és még legalább 1000 civil van megerősített állásokban a roncsolt építmények alatt. Köztük csaknem 600 sebesült katona fekszik súlyos állapotban – derül ki a 36. tengerészgyalogos-dandár megbízott parancsnokának, Szerhij Volinának a videóüzenetéből.

Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter Guterres látogatása előtt az Associated Pressnek adott hétfői interjújában felhívta a figyelmet arra, hogy a Moszkvába látogató külföldi tisztviselők nem értek el eredményeket, és sürgette az ENSZ főtitkárát, hogy gyakoroljon hatást Oroszországra Mariupol evakuálása érdekében. „Ez valóban olyan dolog, amire az ENSZ képes” – mondta Kuleba.

Guterres Moszkvából kedden késő este a lengyelországi Rzeszowba repült, ahol Andrzej Duda lengyel elnök fogadta. Szerdán megérkezett Kijevbe, ahol csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Kulebával találkozik.

Sok elemző nem remél sokat Guterresnek a háborúval kapcsolatos diplomáciai tevékenységével kapcsolatban. Farhan Haq, az ENSZ szóvivője azonban szokatlanul optimista volt hétfőn a moszkvai találkozók előtt, és azt mondta az újságíróknak, hogy Guterres „úgy gondolja, most van lehetőség”, és „a legtöbbet fogja kihozni” a találkozókból.

Mióta Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, az ENSZ főtitkára azzal vádolja az oroszokat, hogy megsértették az ENSZ Alapokmányát, amely a viták békés rendezésére szólít fel.

Többször szorgalmazta az ellenségeskedés beszüntetését is, legutóbb múlt kedden sikertelenül kért négynapos „humanitárius szünetet” a vasárnapi ortodox húsvéti ünnephez.

Az ENSZ ukrajnai válságkoordinátora, Amin Awad vasárnap a mariupoli harcok azonnali leállítására szólított fel, hogy a becslések szerint 100 ezer ott rekedt civilt evakuálhassanak.

Szombaton egy ukrán katonai egység közzétett egy állítólag két nappal korábban készült videót, amelyen nők és gyerekek húzódtak meg a föld alatt az üzemben, néhányan akár két hónapig is, és azt mondták, hogy vágynak a napfényre.

Hirdetés