Szerdán nagyjából ezer embernek sikerült elhagynia a hetek óta ostromlott várost, ahol még mindig közel 160 ezren lehetnek víz, villany, fűtés és gyógyszer nélkül.
Az orosz invázió kezdete, február 24-e óta több mint 5 ezer polgári személy, köztük 210 gyerek halt meg Mariupolban a város polgármesterének közlése szerint. Vagyim Bojcsenko a The Guardian beszámolója szerint emlékeztetett: az oroszok kórházakat is bombáztak a városban. Az egyik intézményben 50 ember égett halálra.
A polgármester arról is beszélt, hogy a város infrastruktúrájának több mint 90 százaléka megsemmisült. A stratégiai jelentőségű Mariupolt a háború kezdete óta ostromolják az oroszok, ennek következtében hetek óta nincs vezetékes, áram- és gázszolgáltatás.
Szerdán nagyjából ezer embernek sikerült elhagynia a kikötővárost egy buszokból és személyautókból álló, a Nemzetközi Vöröskereszt által szervezett konvojban. Zaporizzsjában találtak menedéket. A Vöröskereszt munkatársai ezt megelőzően négy éjszakán és öt napon keresztül próbálták elérni Mariupolt, de csak megközelíteniük sikerült: a biztonsági helyzet nem tette lehetővé, hogy bejussanak.
Ukrán közlés szerint az orosz katonaság az elmúlt 24 órában 118 légi csapást hajtott végre a város ellen. Azt is állították az ukránok, hogy az orosz katonák nekiláttak a holttestek összegyűjtésének, hogy eltüntessék a háborús bűnök nyomait egy, az utcákat járó mobil krematórium segítségével.
A brit védelmi minisztérium legutóbbi becslése szerint a humanitárius helyzet tovább romlik Mariupolban, ahol a jelenlegi számítások szerint még mindig 160 ezer ember tartózkodik. „Az orosz erők megakadályozták a humanitárius segélyek bejutását, vélhetően azért, hogy megadásra kényszerítsék a védőket” – olvasható a közleményben.
A múlt héten Vlagyimir Putyin orosz elnök az Emmanuel Macron francia államfővel folytatott beszélgetése során azt mondta: csak a mariupoli ukrán csapatok fegyverletétele vethet véget a város bombázásának.
Folyamatos tudósításunkat az orosz–ukrán háborúról itt találja.