Világ hvg.hu 2022. április. 01. 14:39

Bocsánatot kért Ferenc pápa a kanadai őslakosoktól az egyházi iskolákban történt súlyos visszaélésekért

Kanadában 150 ezer őslakos gyermeket küldtek egyházi iskolákba, elszakítva ezzel őket családjuktól azért, hogy beolvasszák őket a kanadai társadalomba.

Bocsánatot kért Ferenc pápa Rómában a kanadai őslakosoktól azért, hogy több mint 150 ezer bennszülött gyermeket szakítottak el a 19. századtól kezdve egészen az 1970-es évekig családjuktól azért, hogy egyházi iskolákba járjanak, ahol elszigetelték őket addigi kultúrájuktól – számolt be az AP hírügynökség pénteken.

Ferenc pápa római audienciáján azt mondta, reméli, hogy Szent Anna júliusi ünnepére Kanadába tud utazni, hogy személyesen is bocsánatot tudjon kérni azoktól, akik áldozatul estek a katolikus egyház „missziós buzgóságának”. 

Kanadát múltja újabb szörnyűségeivel szembesítik az őslakos gyerekek jelöletlen sírjai

A sírokat az őslakos gyerekeket asszimilációra kényszerítő egykori iskolák közelében fedezték fel. Azért, amit ezekben az egyházak által működtetett intézményekben elkövettek, a kanadai állam és a protestáns egyházak már bocsánatot kértek, a pápa még nem.

Ferenc pápa bocsánatkérését Rómában élőben hallgatta végig több kanadai őslakos származású is, akikről az AP beszámolója szerint először nem lehetett tudni, hogy egyáltalán értik-e a pápa szavait, hiszen a katolikus egyházfő olaszul beszélt az egybegyűltekhez. Beszédének végén azonban az őslakosok állva tapsolták meg a pápát.

A bocsánatkérést megelőző egy hétben kanadai őslakosok három csoportja találkozott a pápával, akivel több órán keresztül tárgyaltak.

A kanadai bennszülöttek ügye 2021 nyarán került újra reflektorfénybe, amikor egy hónap alatt több mint ezer jelöletlen sírra bukkantak Kanada egykori bentlakásos iskoláinak területén. 

„Ha a nyelvünkön beszéltem, szappannal mosták ki a szám" - a kanadai őslakos iskolák traumája

Egy hónap alatt több mint ezer jelöletlen sírra bukkantak Kanada egykori bentlakásos iskoláinak területén, ahol 120 éven át próbálták kiszakítani az őslakos gyermekeket saját közösségeikből. A diákok nem beszélhettek saját nyelvükön, erőszakkal térítették át őket a katolikus hitre, gyakori volt a fizikai és szexuális bántalmazás.

Hirdetés