Világ hvg.hu 2022. március. 29. 06:27

„Ha nincs fizetés, nincs gáz” – fenyegetett Putyin szóvivője

Dmitrij Peszkov nem mondta ki azt, hogy leállítanák az orosz gázszállítást, de vizsgálják, mit tehetnek, ha a nyugatiak továbbra sem hajlandóak rubelben fizetni.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Ugyan a leglátványosabb része az volt az amerikai PBS-en az orosz elnöki hivatal szóvivőjével készített interjúnak, amikor Dmitrij Peszkov megpróbált mindenkit megnyugtatni, nem indokolhatja az ukrajnai helyzet az atomfegyver bevetését, az is fontos volt, amikor az orosz gázszállításról kérdezték. Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanis nemrég közölte, hogy rubelben kéri a pénzt az orosz gázért, amire válaszul a G7-ek bejelentették, hogy nem mennek ebbe bele. Erről kérdezték a Kreml szóvivőjét, aki azt válaszolta:

„Nem tudom, mi fog történni, ha elutasítják ezt a lehetőséget. Amint meghozzák a végleges döntést, át fogjuk nézni, mit tehetünk. De egyértelmű, hogy nem fogunk jótékonykodni és ingyen küldeni gázt Nyugat-Európába.”

A riporter erre megkérdezte, konkrétan hogy kell ezt érteni, kikapcsolják-e a gázt, ha a nyugatiak nem fizetnek rubelben. Peszkov válasza annyi volt:

„Nos, attól függ. Nincs fizetés, nincs gáz.”

(Az interjú teljes leiratát itt olvashatják el.)

Vagyis azt nem mondta ki, hogy biztosan leállítanák a gázszállítást, hiszen a nyugatiak azt nem állították egy szóval sem, hogy ingyen gázt kérnek, csak azt, hogy az érvényes szerződés szerinti pénznemben fizetnének érte továbbra is. Úgy tűnik, az orosz kormánynak továbbra sincs jó válasza arra, hogy hogyan jöhetnek ki ebből a helyzetből. Azt Peszkov egy későbbi kérdésre válaszul maga is elismerte: nem szeretné azt, hogy a nyugati országok ne akarjanak orosz gázt vásárolni.

Az orosz–ukrán háború összes keddi hírét itt olvashatják.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.